Opis
Wieża Ariańska w Wojciechowie stanowi największą atrakcję turystyczną Wojciechowa. Jej ciekawa historia i wyjątkowość architektoniczna, a także instytucje w niej funkcjonujące sprawiają, że jest to miejsce odwiedzane zarówno przez mieszkańców Gminy jak również turystów z z kraju i z zagranicy. W jej średniowiecznych murach mieści się Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie, który jest inicjatorem wielu imprez, szczególnie tych promujących polskie kowalstwo artystyczne, dlatego Wieża i jej otoczenie obfituje głównie w atrakcje turystyczne związane z kowalstwem.
Wieża Ariańska w Wojciechowie to budowla obronno-mieszkalna wzniesiona przez J. Pileckiego, starostę lubelskiego, w latach 1520-1530. Stanowi ona pozostałość dużego założenia obronnego wybudowanego pod koniec XIV w. przez Szczekockich herbu Odrowąż. Przez lata spełniała wymogi wygodnego mieszkania, a spiętrzone mury zapewniały właścicielowi bezpieczeństwo i podnosiły jego prestiż społeczny. W 1972 r. ponownie przystąpiono do gruntownego remontu. Odrestaurowany budynek przekazano na potrzeby Gminnego Ośrodka Kultury. Z czasem siedzibę znalazła tu Biblioteka Gminna, a także Muzeum Kowalstwa, Wojciechowskie Muzeum Regionalne, Punkt Informacji Turystycznej oraz Stowarzyszenie Kowali Polskich.
Jej oferta opiera się na funkcjonującym tu, jedynym w Polsce Muzeum Kowalstwa, w którym prowadzone są lekcje muzealne oraz warsztaty robienia podków z masy solnej i zdobienia żelaza.
W 2019 r. przy Wieży otwarto Aleję Zasłużonych Kowali ozdobioną szpalerem balustrad wykonanych w ramach konkursu kucia artystycznego. Odnowioną w bieżącym roku elewację budynku zdobi wykute drzewo, a także duże podkowy stanowiące doskonałe tło do robienia zdjęć.
https://gokwojciechow.pl/oferta-turystyczna/wieza-arianska/
Otoczenie wieży to rozległy plac otoczony fosą i pozostałościami murów obronnych. Plac wyposażony w stoły i ławy oraz w miejsce na ognisko stanowi również doskonałe miejsce rekreacyjne dla licznych wycieczek dziecięcych podążających śladami ginących zawodów.
Wieża Ariańska jest ciekawym obiektem do zwiedzania również po zmroku. W roku 2013 została wykonana iluminacja wieży, której profesjonalne podświetlenie pozwoliło na wyeksponowanie bryły budynków i najciekawszych detali architektonicznych.
Ta wysoka budowla wykonana z kamienia i cegły zwieńczona dachem naczółkowym, krytym niegdyś gontem, obecnie dachówką, stanowiła w swoim założeniu wygodne mieszkanie dla właścicieli. Jej głębokie, dwudzielne piwnice pokryte są sklepieniem kolebkowym. Wyżej, na każdej kondygnacji znajduje się po jednym pomieszczeniu, z których wyróżnia się sala na pierwszym piętrze, ze sklepieniem krzyżowym i z zachowanymi fragmentami oryginalnego tynku.
- TRADYCYJNIE
np. 1 maja - 1 września
Sorry, no records were found. Please adjust your search criteria and try again.
Sorry, unable to load the Maps API.