TARGI W RAMACH KAMPANII 2024
W dniach 27 – 29 września 2024 roku odbędą się Targi Smaki Regionów w Poznaniu 2024. Trzy dni zostaną wypełnione wspaniałymi zapachami, pysznym jedzeniem i licznymi atrakcjami z całej Polski. Na stoisku “Odpoczywaj na wsi” Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przygotowane zostały liczne materiały promujące polską wieś: ogólnopolskie mapy, katalogi z bazami obiektów agroturystycznych, produktów lokalnych, zagród edukacyjnych, oferty regionów.
Uczestnicy wydarzenia będą mogli zasięgnąć informacji na temat możliwości wypoczynku w gospodarstwach agroturystycznych, zorganizowania wyjazdów rodzinnych jak również uczestniczyć w warsztatach pn. Pająk ze słomki. W ramach warsztatów zorganizowane zostaną konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.
W dniach 31 sierpnia – 1 września 2024 roku na terenie parkingów jasnogórskich w Częstochowie odbyły się Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie. Była to świetna okazja by sprawdzić jakie korzyści czekają na turystów, którzy wybiorą odpoczynek na wsi.
Oprócz materiałów promocyjnych, przewodników, katalogów obiektów agroturystycznych na stoisku “Odpoczywaj na wsi” przygotowanych zostało mnóstwo atrakcji.
Warsztaty pt. „Podkowa na szczęście” – poprowadziła je twórczyni ludowa Pani Urszula Mirosław. Podczas warsztatów uczestnicy mogli wykonać ozdobne podkowy z użyciem różnych technik plastycznych i technicznych.
Został zorganizowany konkurs – na najładniejszą podkowę. Dla laureatów konkursu czekały atrakcyjne nagrody.
Dożynki ro święto zakończenia całorocznych prac polowych – spotkanie rolników z całej Polski.
W programie:
Targi: nasienne, paszowe, pszczelarskie;
Wystawy: Polska nauka rolnicza, maszyny i narzędzia rolnicze, przedsiębiorczość, odnawialne źródła energii i mikroinstalacje, zabytkowe maszyny rolnicze, drobny inwentarz;
Ponadto:
Prezentacja sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich
Festiwal produktów tradycyjnych i lokalnych
Prezentacja lokalnych grup działania
Prezentacja zagród edukacyjnych. Kiermasze: kwiatów i krzewów ozdobnych, rolnictwa ekologicznego, produktów rolno-spożywczych
Występy zespołów folklorystycznych
Dziękujemy za tak duże zainteresowanie stoiskiem.
ptr
Piknik nad Odrą w Szczecinie
Piknik nad Odrą w Szczecinie – Festiwal Podróży i Czasu Wolnego odbędzie się 11-12 maja 2024 roku na Wałach Chrobrego w Szczecinie
Piknik nad Odrą to jedna z największych imprez miejskich w Szczecinie! Przez lata wydarzenie ewoluowało z Targów Turystycznych Market Tour w Festiwal Podróży i Czasu Wolnego. Wydarzenie odbywa się w najbardziej reprezentacyjnej przestrzeni w mieście – na nabrzeżu Odry w okolicy Wałów Chrobrego.
Podczas pikniku można zaplanować podróż marzeń – poznać atrakcje turystyczne z kraju i z zagranicy, dowiedzieć się jak zaplanować mikrowyprawę po Pomorzu Zachodnim i innych atrakcyjnych regionach. Zatoka Podróży zainteresuje zarówno dla miłośników aktywnego wypoczynku, pasjonatów, jak i osób planujących chwilę relaksu za miastem.
Oferta wypoczynku na wsi dostępna będzie na stoisku “Odpoczywaj na wsi” Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dla uczestników wydarzenia dostępne będą m.in materiały takie jak:
- katalog pt. „Wieś Polska Zaprasza” zawierający ofertę Stowarzyszeń Agroturystycznych zrzeszonych w Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne” wraz z opisem wszystkich obiektów posiadających aktualną rekomendację obiektu – wydawca Polska Federacja Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”;
- mapa „Wieś Lubelska Zaprasza” – zawierająca ofertę Stowarzyszeń Agroturystycznych zrzeszonych w Lubelskim Związku Stowarzyszeń Agroturystycznych wraz z zaznaczeniem na mapie – wydawca Lubelski Związek Stowarzyszeń Agroturystycznych
- Mapa pt. „Wieś Pomorska Zaprasza” zawierający ofertę gospodarstw agroturystycznych z województwa pomorskiego wraz z zaznaczeniem na mapie – wydawca Gdańskie Stowarzyszenie Agroturyzmu.
- mapa pt. „Sezon na Roztocze” z wykazem obiektów agroturystycznych z roztocza wraz z atrakcjami turystycznymi z danego terenu – wydawca Stowarzyszenie Kwaterodawców Miasta i Gminy Zwierzyniec
- Broszura pt. „Przystanek na Roztocze” promująca obiekty noclegowe, propozycje na aktywne spędzenie wolnego czasu, muzea i skanseny w regionie oraz ciekawe miejsca – wydawca Stowarzyszenie Kwaterodawców i Miłośników Turystyki w Nieliszu
- Broszura „Baza noclegowa Agroturystycznego Stowarzyszenia Masywu Śnieżnika” zawierająca bazę gospodarstw agroturystycznych z terenu Masywu Śnieżnika
- Informator „Akademia Lesslanda” – propozycja najciekawszych atrakcji turystycznych z Krainy Lessowych Wąwozów, kierowane do dzieci, młodzieży, posiadających Certyfikat Polskiej Marki turystycznej Krainy Lessowych Wąwozów.
TWÓRCY 2024
Łukasz Matras
Łukasz Matras – prowadzi na co dzień warsztaty edukacji leśnej. Jest właścicielem atrakcji turystycznej „Las Przygodas”, która posiada Certyfikat Polskiej Marki Turystycznej Krainy Lessowych Wąwozów. Podczas zajęć w Las Przygodas uczestnicy zdobywają wiedzę dzięki zabawie. Omawiane i realizowane elementy podstawy programowej oraz zagadnienia związane z ekologią są idealnym sposobem na dodatkowe uzupełnienie lekcji przyrody, biologii oraz geografii. Poprzez pracę w terenie i zaangażowanie wszystkich zmysłów – dzieci i młodzież lepiej przyswajają przekazywane im treści, a dzięki pracy w grupach szybko nauczą się integracji, współpracy oraz uważności. W trakcie zajęć dzieciaki posiądą wiedzę jak poznawać otoczenie za pomocą zmysłów: wzroku, dotyku, słuchu, węchu, smaku oraz zmysłu równowagi.
Warsztaty prowadzone na stoisku “Odpoczywaj na wsi” Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju dotyczyć będą tworzenia wiejskich skrzatów.
Skrzaty wiejskie odpowiadały za opiekę nad gospodarstwem domowym. Osoba prowadząca pokaz z różnych ekologicznych materiałów – szyszki, liści, mchu, żołędzi, gałązek, piór – poprzykleja na kartce materiały tworząc wiejskiego skrzacika.
Monika Matuła-Wetzlich – prezes klubu rękodzieła „Ziemianka” działającego przy Nałęczowskim Ośrodku Kultury. Na co dzień pełni rolę instruktora warsztatów rękodzieła artystycznego i plastyki dla dzieci i dorosłych w Gminnym Ośrodku Kultury w Wojciechowie. Prowadzi warsztaty m.in. pn. „tkactwo na mini krosnach”, „witrażowa wycinanka” oraz „mandale”.
To właśnie m.in. także dzięki obecności twórcy ludowego, którego pasja związana z rękodziełem ludowym przyciągała uwagę gości i angażowała ich do aktywnego udziału w wydarzeniu, stoisko „Odpoczywaj na wsi” cieszyło się ogromną popularnością.
W ramach warsztatów uczestnicy wykonują na krośnie ekologicznym oplot osnowy z nici bawełnianych, następnie przy użyciu igły do tkania stworzą mini makatkę/podkładkę z kolorowej włóczki, witrażowe liście oraz mandale (forma papieroplastyki obrzędowej).
e-mail: m-monika@wp.pl,
www.ziemianki.pl.tl.
Prezes Stowarzyszenia Agroturystycznego Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. Aktywnie promuje gospodarstwa agroturystyczne z terenu województwa lubelskiego. Inspektor kategoryzacyjny. W ramach warsztatów prowadzi zajęcia wykonania dekoracji. Student Uniwersytetu III Wieku, gdzie swoje pasje z twórczości ludowej rozwija pod okien najlepszych specjalistów.
Podczas wydarzeń będzie prowadzić pokazy dotyczące tworzenia różnych kwiatów z krepiny.
Osoba prowadząca pokaz z powycina kawałki bibuły, następnie uformuje ją w płatki kwiatów i połączy elementy przy pomocy nici, drucika, kleju, tak aby powstał kwiatek. Następnie z kilku gotowych kwitów stworzy kompozycję, która zostaje razem połączona. Następnie do prac zostaną zaproszeni goście stoiska.
EKSPERCI 2024
Łukasz Matras posiada wykształcenie wyższe. Jest członkiem Zarządu Lokalnej Organizacji Turystycznej “Kraina Lessowych Wąwozów”. Prywatnie jest właścicielem atrakcji Las Przygodas. To niezwykłe miejsce znajdujące się w Włostowicach, w pobliżu Puław, gdzie zainteresowani mają zapewnioną dobrą, aktywną zabawę na świeżym powietrzu. Las Przygodas w swojej ofercie posiada: spotkania edukacyjno-integracyjne dla grup szkolnych i przedszkolnych, wędrówki przyrodnicze, gry terenowe, warsztaty sensoryczne, warsztaty survivalowe, nocowanie na Podleśnej Polanie, leśne urodziny oraz imprezy firmowe.
Łukasz Matras, uczestniczył w wielu wydarzeniach m.in. obsługiwał stoiska wystawiennicze Targów Turystycznych TT Warsaw.
Prezes Stowarzyszenia Agroturystycznego Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. Aktywnie promuje gospodarstwa agroturystyczne z terenu województwa lubelskiego. Inspektor kategoryzacyjny. W ramach warsztatów prowadzi zajęcia wykonania dekoracji. Student Uniwersytetu III Wieku, gdzie swoje pasje z twórczości ludowej rozwija pod okien najlepszych specjalistów.
Podczas wydarzeń będzie prowadzić pokazy dotyczące tworzenia różnych kwiatów z krepiny.
Osoba prowadząca pokaz z powycina kawałki bibuły, następnie uformuje ją w płatki kwiatów i połączy elementy przy pomocy nici, drucika, kleju, tak aby powstał kwiatek. Następnie z kilku gotowych kwitów stworzy kompozycję, która zostaje razem połączona. Następnie do prac zostaną zaproszeni goście stoiska.
Prezes Lubelskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego. Prowadzi pilotażowe działania na rzecz wdrożenia agroturystyki. Czynnie bierze udział w działaniach organizacji pozarządowych działających na rzecz promocji turystyki wiejskiej. Koordynator wielu wydawnictw. Wykształcenie wyższe – specjalność: systemy informacyjne – Wydział Elektrotechniki i Informatyki. Inspektor kategoryzacyjny Wiejskiej Bazy Noclegowej.
Moderator prowadzący cykl szkoleń: „Rozwój innowacyjnych produktów turystycznych na terenach wiejskich poprzez wdrażanie geocachingu w turystyce wiejskiej i agroturystyce oraz jego upowszechnienie”.
Prelegent podczas konferencji pt. „Promocja produktu turystyki wiejskiej i agroturystyki w kontekście nowych trendów rynku turystycznego” w dniu 25 listopada 2016r, na terenie Centrum Targowo-Kongresowego MT Polska, ul. Marsa 56 Hala D. Omówił temat : „Geocaching w Polsce”. Prezentacja służyła przybliżeniu znaczenia zastosowania gry turystycznej, jakie korzyści daje regionom, jak można zaprezentować inne ciekawe miejsca, które nie pokazałoby się w żaden inny konwencjonalny sposób. Jak można aktywizować środowisko lokalne do promocji lokalnych ciekawostek.Prelegent na seminarium pt. Promocja oferty turystyki wiejskiej. Omówił temat: Rola stowarzyszeń agroturystycznych w promocji oferty turystyki wiejskiej
e-mail: agro@chodel.com
Urszula Mirosław – aktywnie działa w Stowarzyszeniu Kowali Polskich, a od 2019 roku jest jego Wiceprezesem. Inicjuje szereg przedsięwzięć dla ratowania ginącego zawodu jakim jest kowalstwo na wsi, jego tradycja i historia. Uczestniczyła oraz koordynowała tworzenie oferty turystycznej i warsztatowej Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie. Jest współorganizatorem Ogólnopolskich Spotkań Kowalskich, który ma na celu zainteresowanie ludzi zawodem oraz nauczenie ich podstawowych technik kucia, zdobienia i obróbki metalu jak również umiejętności z dziedziny kowalstwa użytkowego. Dzięki organizowanemu rok rocznie wydarzeniu jest możliwość poznania historii i cech regionalnych kowalstwa w Polsce. Od 2003 roku działa w Gminnym Ośrodku Kultury w Wojciechowie.
W ramach zrealizowanych przez nią przedsięwzięć zorganizowała wiele wyjazdów studyjnych, wycieczek dla dorosłych i dzieci, opartych na wymianie wiedzy, doświadczenia, dobrych praktyk w turystyce. Od początku aktywnie współpracuje z samorządami lokalnymi, regionalnymi oraz organizacjami oraz instytucjami w dziedzinie turystyki na obszarach wiejskich, turystyki wiejskiej i agroturystyki, dbając o rozwój oraz promocję twórczości ludowej, atrakcji turystycznych w Polsce.
Od 2010 roku poza działalnością w Stowarzyszeniu oraz w Gminie aktywnie współpracuje z Polską Federacją Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne” uczestnicząc w szkoleniach, warsztatach, targach turystycznych co wpływa na rozwój turystyki aktywnej w oparciu o zasoby dziedzictwa kulturowego.
Członek do spraw promocji Lokalnej Organizacji Turystycznej „Kraina Lessowych Wąwozów”. Inspektor certyfikujący obiekty, atrakcje turystyczne w ramach certyfikacji produktów Polskiej Marki Turystycznej Krainy Lessowych Wąwozów.
Od 2017 roku obsługuje stoisko wystawiennicze Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Odpoczywaj na wsi”, gdzie jako ekspert – informuje oraz świadczy usługi doradcze w tym: udziela informacji, konsultacji i odpowiedzi na pytania z zakresu turystyki wiejskiej, na temat prowadzenia działalności gospodarczej na obszarach wiejskich, w tym agroturystyki, prowadzi rozmowy mające na celu promocję oferty turystyki wiejskiej oraz zachęca do podjęcia działalności turystycznej na wsi przez potencjalnych Kwaterodawców.
Autor i współautor wielu publikacji m.in. Z podróżnikami przez pokolenia – monografia Kapeli Wojciechowskiej; Przydrożna Zaduma – szlak kapliczkowy Ziemi Wojciechowskiej; „Szlakiem kultury sakralnej Ziemi Nałęczowskiej, Godumy po Wojciechosku, Album „Wieża Ariańska”, Album „Kowalskie dzieła sztuki”, Folder promujący kwatery agroturystyczne, których oferta wybiega ponad standardowo proponowany noclegi i wyżywienie „Sielskie lubelskie – Kwatery z pasją”, katalog Wieś Polska Zaprasza z bazą kwater rekomendowanych zrzeszonych w stowarzyszeniach agroturystycznych przynależnych do Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej, Certyfikowane Produkty Polskiej Marki Turystycznej Krainy Lessowych Wąwozów.
e-mail: ulamiroslaw@wp.pl
Wiesław Czerniec – prelegent na seminarium w Warszawie. Omówił temat związany z trendami w turystyce wiejskiej wynikające z Programu Rozwoju Turystyki Wiejskiej w Polsce. Prelegent na seminarium w Szczecinie. Omówił temat – Portal www.odpoczywajnawsi.pl jako narzędzie promocji Konsorcjum Turystyki Wiejskiej oraz Kampanii „Odpoczywaj na wsi”.
Pełni funkcje Prezesa Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej Gospodarstwa Gościnne”, Dyrektora Lokalnej Organizacji Turystycznej “Kraina Lessowych Wąwozów”, Prezesa Lubelskiego Związku Stowarzyszeń Agroturystycznych.
Pracując jako Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wojciechowie, był założycielem Muzeum Kowalstwa oraz organizatorem wielu imprez, które w znaczący sposób przyczyniły się do ratowania tradycyjnego kowalstwa ludowego. Koordynator wielu projektów szkoleniowych skierowanych do mieszkańców wsi. Jest autorem koncepcji internetowego serwisu promocji oferty agroturystycznej www.agroturystyka.pl oraz internetowego systemu oceny Wiejskiej Bazy Noclegowej. Bierze udział w działaniach na rzecz wdrożenia kategoryzacji Wiejskiej Bazy Noclegowej, w tym wdrożenia specjalizacji gospodarstw, promocji tematycznych ofert w serwisie www.agroturystyka.pl. Wykładowca wielu konferencji, seminarium, wykładów oraz warsztatów propagujących turystykę i agroturystykę.
e-mail: wczerniec@gmail.com
Jagoda Urszula Jóźwik – Specjalista ds. informacji agroturystycznej Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „Gospdarstwa Gościnne”. Specjalista z zakresu promocji kwater agroturystycznych w Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”, w związku z tym prowadzi weryfikację kategoryzacji obiektów – Wiejskiej Bazy Noclegowej. Bierze czynny udział w opracowaniu merytorycznym wielu wydawnictw. Przede wszystkim prowadzi aktywną współpracę z kwaterodawcami, inspektorami Wiejskiej Bazy Noclegowej. Wykształcenie wyższe.
Jest administratorem strony internetowej www.agroturystyka.pl, www.pftw.pl oraz www.odpoczywajnawsi.pl. Współpracuje przy organizacji szkoleń, konkursów oraz pomocy przy realizacji projektów dla instytucji.
Obsługiwała szkolenie pn. „Wykorzystanie dziedzictwa lokalnego do budowy produktu turystyki wiejskiej” w ramach projektu grantowego organizowanego przez Lubelski Związek Stowarzyszeń Agroturystycznych. Prelegent na szkoleniu Lubelskiego Związku Stowarzyszeń Agroturystycznych w Wojciechowie, 2019 rok – omówiła temat: Promocja w serwisie www.agroturystyka.pl jako internetowym narzędziu informacji, promocji i sprzedaży oferty agroturystycznej. Samodzielna administracja stroną.
Prowadziła konsultacje dla Polskiej Organizacji Turystycznej dotyczącej projektu pn. „Identyfikacja, upowszechnianie i promocja dobrych praktyk w turystyce na obszarach wiejskich – kontynuacja”. Konsultacja dotyczyła standardów jakości wynikających z kryteriów Kategoryzacji Wiejskiej Bazy Noclegowej w celu opracowania regulaminu konkursu. Opracowany z udziałem konsumentów system to zbiór wymagań dotyczących zarówno infrastruktury jak i usług towarzyszących.
Obsługa oraz współorganizacja seminariów/ warsztatów/ konferencji.
Realizator oraz obsługa wielu projektów m.in ,,Wzmocnienie jakości usług agroturystycznych na Warmii i Mazurach poprzez wdrażanie systemu kategoryzacji wiejskiej bazy noclegowej’’; “Podnoszenie jakości usług agroturystycznych w Małopolsce opartych na autentycznych elementach regionalnych”; „Promocja turystyki odpowiedzialnej w gospodarstwach ekologicznych i tradycyjnych w Polsce”.
Inspektor certyfikujący obiekty, atrakcje turystyczne w ramach certyfikacji produktów Polskiej Marki Turystycznej Krainy Lessowych Wąwozów.
https://www.facebook.com/jagoda.jozwik.9/
e-mail: jagoda@agroturystyka.pl