Rowery na dobre wpisały się w krajobraz miejski, ale równocześnie w przyjaznych okolicznościach przyrody, powstają dłuższe trasy rowerowe. Coraz więcej mniejszych miejscowości oferuje cyklistom rozbudowane ścieżki rowerowe. To idealne rozwiązanie na aktywny wypoczynek, z dala od miejskiego zgiełku. Zobacz, gdzie możesz wybrać się na wycieczkę. Poznaj najciekawsze trasy rowerowe w Polsce.
Kociewskie Trasy Rowerowe – woj. pomorskie
Kociewie, czyli kraina położona w dorzeczu Widy i Wierzycy, na granicy Borów Tucholskich to raj dla miłośników dwóch kółek! Znajdziesz tam aż 1000 km tras rowerowych. Nic innego nie pozostaje, jak brać urlop i ruszać w drogę w jedną z wielu tras! My rekomendujemy dla was poniższe:
Kociewska Pętla – to 50 km trasa, biegnąca wśród malowniczo położonych wsi i miasteczek. Idealnie nadaje się dla niezaprawionych w jeździe cyklistów, z uwagi na łagodny przebieg trasy. Zaczynamy podróż w Pelplinie, następnie kierujemy się do Starogardu, aby znów wrócić do Pelplina. Po drodze, oprócz piękna przyrody, możemy podziwiać Katedrę w Pelplinie, elektrownię wodą i Grodzisko w Owidzu oraz rynek w Starogardzie Gdańskim.
Szlak jeziorny – idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą odpocząć od miasta i nacieszyć się kojącym widokiem natury. Trasa, licząca 69 km, zaczyna się nad „kociewskim morzem”, czyli jeziorem Kałębie. To przepiękne i ogromne jezioro, dzięki swej nieprzeniknionej toni, wpłynie uspokajająco na każdego. Następnie droga przebiega przez Bory Tucholskie, pogłębiając tylko wewnętrzne poczucie harmonii. Szlak jeziorny, choć zorientowany na przyrodę, dotyka także dziedzictwa materialnego, gdyż na jego trasie znajdują się Starogard Gdański i Skarszewy.
Szlak Grzmisława – czyli trasa licząca 102 km, a więc dla rowerzystów o ugruntowanej kondycji. Nazwa trasy nawiązuje do średniowiecznego władcy Kociewia. Po drodze możesz zapoznać się z dziedzictwem regionu. Trasa bowiem wiedzie przez m.in. Pelplin, Tczew i Gniew. Gdy zaś wyjedziemy z tych pięknych miast, trasa poprowadzi nas przez okoliczne wsie, pozwalając nacieszyć się kontaktem z przyrodą. Długość trasy skłania do rozłożenia wycieczki na dwa dni, dlatego warto poszukać noclegu w jednym z okolicznych gospodarstw agroturystycznych, gdzie nabierzecie siły na kolejne kilometry.
Aż 1000 km tras to idealne rozwiązanie na aktywny urlop, który można spędzić w lokalnych gospodarstwach agroturystycznych. Nie ma nic lepszego, jak wprost od gospodarza ruszyć swoim rowerem w trasę.
Droga Pienińska – woj. małopolskie
Wybierając Drogę Pienińską, czyli trasę rowerową ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru, odkryjesz Pieniny w nowej perspektywie – z siodełka. Dolina Dunajca znana przede wszystkim z górskich wędrówek i spływu to miejsce dla rodzin z dziećmi, którzy pragną zaszczepić w swoich pociechach miłość do aktywnego wypoczynku. Malowniczy szlak wzdłuż rzeki można zwiedzić również na dwóch kółkach. Z pewnością zadowoli on amatorów rowerowych wycieczek, niezależnie od ich wieku. Zwłaszcza że nie musimy posiadać własnego sprzętu. W okolicy znajdziemy wiele wypożyczalni, które oferują również osprzęt dla dzieci. Piękne krajobrazy i rwąca rzeka czynią przejażdżkę niezapomnianą przygodą. Trasa rowerowa biegnie w sporej części przez zacienione, urokliwe, miejsca, czyniąc przejażdżkę przyjemną. Wiele zatoczek po drodze pozwala na postój i chwilę odpoczynku, podczas których można urządzić piknik. Przystanek możesz zrobić również przy pawilonie Pienińskiego Parku Narodowego, którego ciekawa ekspozycja przybliża ekosystem okolicy, po której podróżujemy.
Pieniny to doskonałe miejsce na urlop. Górskie okoliczności przyrody pozwalają aktywnie wypocząć, zaś okoliczne gospodarstwa agroturystyczne oferują miejsca noclegowe, w których nabrać można siły na kolejny atrakcji dzień.
Forteczna Trasa Rowerowa – woj. podkarpackie
Forteczna Trasa Rowerowa to dwudniowy szlak dla wielbicieli rowerowych wycieczek, który swój początek ma w Przemyślu. Nawiązuje on tematycznie do fortyfikacji z czasów austro-węgierskich i podzielony jest na dwie pętle: północną i południową. Obie wyznaczają forty pozostałe po czasach habsburskiego panowania i łącznie mają 84 km. Rekomenduje się, aby wyprawę podzielić na dwa dni z uwagi na podjazdy i wiele atrakcji, dla których warto zboczyć trochę z trasy. Nocleg można spędzić w jednym z okolicznych gospodarstw agroturystycznych. Co więcej, można w nich spędzić cały urlop, czyniąc z Fortecznej Trasy Rowerowej jedną z atrakcji.
Momentami trudne podjazdy rekompensują przepiękne krajobrazy. Z pewnością zapomnimy o zmęczeniu, gdy naszym oczom ukaże się dolina Sanu z całym swym niepowtarzalnym pięknem. Pętla północna liczy 35, a pętla południowa liczy 51 km. Na ich trasie napotkasz Forty położone wokół Przemyśla.