KONFERENCJA INAUGURUJĄCA PROJEKT “ODPOCZYWAJ NA WSI” 2018
Agata Kowal-Ruschil – Kowalowe Skały – Warsztaty, pokazy – „Od owieczki do niteczki” przerobu wełny owiec wrzosówek hodowanych w gospodarstwie, pokaz gręplowania, przędzenia, tkania, wykonanie ekomaskotki z wełny czesankowej. Twórca ludowy z wieloletnim doświadczeniem, wielokrotnie uczestniczył w Kampanii „Odpoczywaj na wsi”.
Małgorzata Urban – Siedlisko u Małgorzaty – Pokaz tkania tradycyjnych chodników (szmaciaków) na małym krośnie tkackim. Osoby zainteresowane tkactwem mogą usiąść do warsztatu i spróbować pracy na krośnie. Twórca ludowy od wielu lat jest Prezesem „Ekomuzeum Lubelszczyzny” – miejsca poznawania kulturowego dziedzictwa lubelskiej wsi.
Ewa Mitowska – Ewa – AgroArt – Pokaz wykonania laleczek motanek. Twórca ludowy oraz właściciel kwatery agroturystycznej. Prowadzi warsztaty z plastyki obrzędowej (kwiaty z bibuły, wycinanka z opłatka i papieru, ozdoby na choinkę, pisanki, palmy wielkanocne), jak również pokaz pieczenia sękaczy i chleba. Twórca ludowy z wieloletnim doświadczeniem, uczestniczył w Kampanii „Odpoczywaj na wsi”.
Ula Mirosław, Ewa Trzcińska – Muzeum Kowalstwa Artystycznego – Plastyczki i przewodniczki po Muzeum Kowalstwa. Prowadzą warsztaty ze zdobienia żelaza, podczas których za pomocą stempli kowalskich można zdobić modele zawiasów oraz metalowe medaliony. W programie zajęć znajdują się gry i zabawy z żelazem. W ramach lekcji muzealnych prowadzone są równiez warsztaty „podkowa z masy solnej” oraz „zdobienie żelaza”, na których wszyscy chętni wykonują swoją podkowę z masy solnej z zachowaniem wszelkich zasad jej budowy. Następnie ozdabiają ją motywami roślinnymi lub zwierzęcymi. W formie rekwizytów są różne rodzaje podków: zimową i letnią, ortopedyczną itp. dzięki którym uczestnicy poznają różnice między podkowami.
Mariola Bzdręga – Sycyn pod lipą – Warsztaty, pokazy „Od ziarenka do bochenka”. W trakcie pokazów uczestnicy mogą brać czynny udział w tworzeniu z ciasta chlebowego figurek, które zostaje dla nich wypieczone w tradycyjnym piecu.
Maria Kostuch – Wichrowe Wzgórze, Kaszubska Oaza Zdrowia – prowadzi warsztaty wykonywania ozdób z siana – ptaki oraz inne zabawki.
Hanna Rychert – U Rychertów – Twórczyni ludowa z Gdańskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego, prowadzi warsztaty z malowania na szkle wzorów kaszubskich.
Alicja Wacholc – Pod lipami – Twórczyni ludowa z Gdańskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego, prowadzi warsztaty z decoupage.
Teresa i Eugeniusz Maciejak – Plantacja Wikliny – Artyści, specjalizujący się w wikliniarstwie, kontynuujący tradycję rodzinną, prowadzą warsztaty, pokazy wyplotu z wikliny prostych form.
Mariola Kowalska – Mazowieckie Sioło Julianówka -Warsztaty, pokazy polegają na odkrywaniu tajemnic świata wsi mazowieckiej i wiejskiej twórczości ludowej – wyplatanie z siana kurek i kogucików. Prace plecionkarskie wykonać może każdy uczestnik pod kierunkiem twórczyni ludowej, wielokrotnej zwyciężczyni wyplatania wieńców dożynkowych. Mazowieckie Sioło Julianówka należy do Hitów Turystyki Wiejskiej.
Turystyczny potencjał obszarów wiejskich – Krzysztof Duda, Dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie
Partnerstwo w działaniach na rzecz rozwoju i promocji turystyki wiejskiej – Elżbieta Kmita – Dziasek, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie
Działania Polskiej Organizacji Turystycznej z zakresy promocji turystyki na obszarach wiejskich, ze szczególnym uwzględnieniem idei konsorcjum produktowego – Jacek Janowski, Dyrektor Departamentu Produktu Turystycznego i Współpracy Regionalnej Polskiej Organizacji Turystycznej
Prezentacja projektu Odpoczywaj na wsi realizowanego w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2017-2017 oraz 2018 – 2019 – Robert Jakubik, Zastępca Dyrektora Departamentu Spraw Spraw Społecznych i Oświaty Rolniczej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Liderzy wiejscy czynnikiem rozwoju turystyki na obszarach wiejskich – Krystyna Drąg, Jadwiga Tatara
DOBRE PRAKTYKI
Małopolska – Andrzej Mikołajewicz, Agnieszka Król
Lubelszczyzna- Andrzej Kwiatkowski, Wojciech Popko
Zachodniopomorskie – Jarosław Lichacy
Pomorze i Kaszuby – Aleksandra Gawryszewska
Lubuskie – Aneta Mazurek
Mazowsze – Danuta Arcipowska
31 stycznia 2018 r.odbyła się jednodniowa konferencja inaugurująca projekt “Odpoczywaj na wsi” w 2018 roku wraz z prezentacją efektów projektu Odpoczywaj na wsi w ramach Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2016-2017, konferencją prasową oraz giełdą dobrych praktyk oferty turystyki wiejskiej i agroturystyki.

TARGI W RAMACH KAMPANII 2018
Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w dniach 30 listopada – 2 grudnia 2018 r. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zorganizowało Narodową Wystawę Rolniczą. Był to przegląd współczesnych osiągnięć, a także pokaz tradycji i dziedzictwa polskiej wsi.
Wystawa była zlokalizowana na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w trzech pawilonach. Pawilon nr 7 dedykowany został polskiej żywności wysokiej jakości. Odbywały się tu liczne degustacje, pokazy kulinarne, a także konkursy, zabawy i animacje dla dzieci.
Na stoisku “Odpoczywaj na wsi” zaprezentowana została oferta turystyki wiejskiej oraz agroturystyki.
W ramach działań promocyjnych został zorganizowany konkurs Quiz historyczny – tradycja i dziedzictwo polskiej wsi. Dla laureatów konkursu czekały atrakcyjne nagrody.
Podczas wystawy, stoisko „Odpoczywaj na wsi” uświetniała Pani Katarzyna Hasik. Zostały poprowadzone zajęcia plastyczne dla dzieci pt. Symbole Narodowe. W ramach warsztatów uczestnicy wystawy wykonywali flagi metodą wydzierankową – dzieci w ramach zajęć poznali znaczenie kolorów narodowych (biel i czerwień) oraz „Polska” – praca plastyczno–techniczna – uzupełnianie kontur Polski dowolnymi metodami.
16 czerwca 2018 r. na terenie Toru Wyścigów Konnych – Służewiec, odbył się Piknik Programu Poznaj Dobrą Żywność. Organizatorem Pikniku – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Podczas Pikniku odbyła się gonitwa o puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi; prezentacja żywności wyróżnionej znakami jakości; pokazy kulinarne wystawa zwierząt; atrakcje dla dzieci; wystawa zabytkowych maszyn rolniczych; oferty gospodarstw agroturystycznych oraz konkursy z nagrodami.
Podczas Pikniku „Poznaj Dobrą Żywność” w specjalnej strefie „Odpoczywaj na wsi” można zapoznać się było z szeroką ofertą gospodarstw agroturystycznych, zagród edukacyjnych oraz konsorcjów „Turystyki wiejskiej” i „Polskie Szlaki Kulinarne”.
W ramach działań promocyjnych został zorganizowany konkurs wiedzy o tradycyjnej kuchni polskiej – Quiz wiedzy
Festiwalu Turystyki i Czasu Wolnego FREE TIME w Gdańsku w dniach 7 – 8 kwietnia 2018 rok.
Podczas targów zaprezentowało się ponad 200 wystawców z kraju i zagranicy. Swoją ofertę zaprezentowali m.in. touroperatorzy i biura podróży, polskie ekspozycje regionalne (regiony, subregiony, miasta), zagraniczne ekspozycje regionalne i narodowe, stowarzyszenia agroturystyczne, agroturystyka i ekoturystyka, agencje promocji turystyki, izby turystyczne, szkoły turystyczne.
Partnerem regionalnym tegorocznym targów był Żywiec Zdrój.
Na festiwalowej scenie i na wielu stoiskach organizowane były liczne konkursy: Zapraszamy na Wyspę Sobieszewską – konkurs Stowarzyszenia Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej; Wręczenie nagród w konkursie facebookowym “Free Time Warto Tu Być”.
Organizowanym targom towarzyszyła konferencja pt. „Nowe Trendy w Turystyce 2018”
Stoisko Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Odpoczywaj na wsi” było jedną z najciekawszych i budzących największe zainteresowanie odwiedzających prezentacją targową.
W ramach działań edukacyjnych został zorganizowany konkurs na scenie głównej „Quiz wiedzy o Kategoryzacji Wiejskiej Bazy Noclegowej”.
Drugi konkurs dotyczył wiedzy na temat tradycyjnej kuchni polskiej oraz kaszubskiej. Konkurs wielokrotnie ogłaszany był na scenie głównej i skierowany do wszystkich uczestników targów.
Celem konkursu było zaznajomienie uczestników z kwestiami dotyczącym tradycyjnej polskiej oraz kaszubskiej kuchni regionalnej. Nagrodą główną w konkursach był Voucher pobytowy w Gospodarstwie Agroturystycznym “Pokoje Gościnne w Komninie”, ufundowanym przez Panią Renatę Knitter http://www.komnino.pl/
Zapraszamy na stoisko „Odpoczywaj na wsi” (piętro pierwsze, Stoisko G9) Podczas Międzynarodowych Targów Turystycznych TT WARSAW w Warszawie, Pałac Kultury, Pl. Defilad.
Zostaną zorganizowane konkursy dla gości odwiedzających targi:
Konkurs I – Krzyżówka „Odpoczywaj na wsi”
Konkurs II – Quiz wiedzy o systemie promocji oferty polskiej turystyki wiejskiej
Celem quizu będzie popularyzacja wiedzy na temat głównych działań związanych z promocją oferty turystyki wiejskiej prowadzonych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Polską Organizację Turystyczną, Polską Federację Turystyki Wiejskiej „GG”, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, oddz. w Krakowie.
Dla laureatów konkursu przewidziano atrakcyjne nagrody.
Wykaz pokazów lub atrakcji dla zwiedzających
Pani Aneta Wójcik, twórca ludowy oraz Prezes Stowarzyszenia Agroturystycznego Pojezierza Łęczyńsko – Włodawskiego. W ramach warsztatów zostaną poprowadzone zajęcia wykonania dekoracji świątecznych metodą decoupage inaczej zwaną metodą serwetkową. Uczestnicy warsztatów wybiorą wzór serwetki, którym chcą ozdobić swojego aniołka, po czym pod kierunkiem osoby prowadzącej, która krok po kroku wyjaśni na czym polega ta metoda, wykonają swoją pracę – malowanie świątecznego aniołka, wycinanie wzoru z serwetki, ułożenie wg swojego pomysłu, przyklejanie i lakierowanie – to kolejne etapy pracy. Zorganizowany zostanie konkurs na stoisku na „Najładniejszą ozdobę świąteczną”.
Ewa Mitowska twórca ludowy, właściciel kwatery agroturystycznej oraz zagrody edukacyjnej. Wiceprezes Mazowiecko – Podlaskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego. Twórczyni ludowa poprowadzi zajęcia z plastyki obrzędowej – wykonania ozdób świątecznych z opłatka.
Wykonane przez uczestników prace będą doskonałą pamiątką pobytu na stoisku „Odpoczywaj na wsi”.
Podczas III edycji World Travel Show – Międzynarodowych Targach Turystycznych, na stoisku “Odpoczywaj na wsi” odbyła się degustacja produktów tradycyjnych – Cebularz Lubelski, Amoniaczki oraz Oscypek z Podhala. W ramach działań edukacyjnych został przeprowadzony konkurs wiedzy o tradycyjnej kuchni polskiej.
W sobotę na scenie głównej, rozstrzygnięty został konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży – “Moja jesień na wsi”. Laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody.
Wszyscy uczestnicy Targów, mogli nie tylko skorzystać z materiałów promujących turystykę na wsi m.in. mapy, przewodniki, foldery z oferta kwater agroturystycznych ale również z warsztatów prowadzonych przez twórców ludowych –
Piątek – Mazowieckie Sioło Julianówka – warsztaty wykonywania zwierzątek z siana pod okiem twórcy ludowego Pani Cecylia Szymańska
Sobota – warsztaty wykonywania podstawek pod kubek metoda decoupage – Pani Aneta Wójcik
Niedziela – warsztaty wykonywania dekoracji jesiennych Pani Barbara Mikołajewicz
Dziękujemy za zainteresowanie i aktywny udział na stoisku “Odpoczywaj na wsi”.
Międzynarodowe Targi Turystyki w „Stronę Słońca” odbyły się w dniach 25 – 27 maja 2018 na Rynku w Opolu.
Wystawcy z kraju i zagranicy zaprezentowali dziesiątki kierunków turystycznych, miejsc wartych odwiedzenia, atrakcji turystycznych. Oferta została również przedstawiona przez sanatoria, uzdrowiska, Spa, oraz gospodarstwa agroturystyczne
W tym roku po raz pierwszy goszczono na targach Armenię.
Nie zabrakło też opowieści podróżniczych. W tym roku o podróżowaniu opowiedzieli Iwona i Daniel Gogulscy.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na stoisku „Odpoczywaj na wsi” zaprezentowało gospodarstwa agroturystyczne, zagrody edukacyjne, warsztaty oraz zabawy i konkursy.Odwiedzający stoisko „Odpoczywaj na wsi” mieli możliwość zapoznania się z atrakcjami polskiej wsi. W ramach działań edukacyjnych na scenie głównej przeprowadzono konkursy: Wiejski Rebus oraz Moje wakacje na wsi. Wszyscy laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody min. voucher pobytowy w gospodarstwie agroturystycznym Domki na Wzgórzu w Krasnobrodzie.
Stoisko przede wszystkim służyło prezentacji informacji o agroturystyce w Polsce, ofertach pobytowych w kwaterach, zagrodach edukacyjnych i Hitach Turystyki Wiejskiej. Na stoisku „Odpoczywaj na wsi” eksperci z Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne” odpowiadali na liczne pytania, doradzali w wyborze oferty oraz pomagali w planowaniu pobytu na polskiej wsi.
Na stoisku prowadzono warsztaty przez twórców ludowych:
-warsztaty kroszonkarstwa, warsztaty tworzenia kwiatów z bibuły oraz zdobienia papierowych talerzyków metodą zdobienia porcelany opolskiej.
Lubelskie Targi Turystyczne odbyły się w dniach 18-20 maja 2018 w Lublinie na Placu Teatralnym przy Centrum Spotkania Kultur.
Swoją ofertę reprezentowało 25 wystawców m.in. biura podróży, lokalne organizacje turystyczne, przedstawicieli miast, gmin, starostw i powiatów. Ofertę turystyczną prezentowali również goście zagraniczni – Ukraina oraz Uzbekistan.
Wiele cennych informacji oraz materiałów promocyjnych związanych z turystyką wiejską można było uzyskać na stoisku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Odpoczywaj na wsi”. Stoisko przede wszystkim służyło prezentacji informacji o agroturystyce w Polsce, ofertach pobytowych w kwaterach, zagrodach edukacyjnych i Hitach Turystyki Wiejskiej.
Na stoisku „Odpoczywaj na wsi” eksperci z Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne” oraz Lokalnej Organizacji Turystycznej „Kraina Lessowych Wąwozów” odpowiadali na liczne pytania, doradzali w wyborze oferty oraz pomagali w planowaniu pobytu na polskiej wsi.
W ramach działań edukacyjnych zostały zorganizowane konkursy na scenie głównej.
Konkurs – Wiejski rebus oraz quiz Wiedzy o lubelskiej wsi.
W czasie trwania Lubelskich Targów Turystycznych na stoisku „Odpoczywaj na wsi” przeprowadzone zostały także warsztaty rękodzieła artystycznego oraz konkursy prowadzone przez twórców ludowych z Lubelszczyzny:
Zajęcia z pieczenia podpłomyków roztoczańskich oraz pokaz mielenia ziarna w żarnach, warsztaty z zakresu tworzenia tradycyjnych kwiatów ozdobnych, zajęcia wykonania podstawek pod kubki metodą decoupage inaczej zwaną metodą serwetkową, warsztaty „podkowa z masy solnej”.
Piknik nad Odrą odbył się w dniach 12-13 maja 2018 r. na Wałach Chrobrego w Szczecinie
Na stoisku “Odpoczywaj na wsi” zostały zorganizowane konkursy dla gości odwiedzających targi, a w szczególności stoisko „Odpoczywaj na wsi”. Konkurs – Wiejska krzyżówka oraz konkurs na hasło promujące wypoczynek na polskiej wsi.
Na stoisku można było nie tylko skorzystać z profesjonalnego doradztwa ale również aktywnie uczestniczyć w przygotowanych przez twórców ludowych warsztatach twórczości ludowej oraz wziąć udział w konkursach przygotowanych na stoisku „Odpoczywaj na wsi.
Pierwszego oraz drugiego dnia targowego, stoisko „Odpoczywaj na wsi” uświetniały Panie z Zagrody Edukacyjnej „7 Ogrodów” z miejscowości Łowicz Wałecki 50, 78-650 Mirosławiec – Pani Grażyna Kugiel oraz Pani Bogusława Zaborowska. Razem z Panią Grażyną oraz Panią Bogusławą zostały zorganizowane konkursy na stoisku: „na najładniejszego króliczka z włóczki; na najbardziej oryginalną uszytą zabawkę oraz na najładniejszy bukiet”. Wykonane przez uczestników prace były doskonałą pamiątką pobytu na stoisku „Odpoczywaj na wsi”.
Targi Turystyczne WYPOCZYNEK i Toruński Festiwal Smaków, odbyły się 24-25 marca 2018 r. w Centrum Targowym „Park”, ul. Szosa Bydgoska 3 w Toruniu.
Dwudniowa impreza w Centrum Targowym PARK była szansą do wielkanocnych zakupów oraz możliwości zapoznania się z ofertą wakacyjnego wypoczynku na rok 2018.
Wszyscy uczestnicy targów, mogli wziąć udział w zorganizowanych konkursach na stoisku “Odpoczywaj na wsi”, w konkursie „Quiz na temat wsi i turystyki wiejskiej” oraz konkursie plastycznym pt. „Chcę wyjechać na wieś…”. Laureaci konkursu zostały wręczone nagrody m.in Voucher pobytowy w Gospodarstwie Agroturystycznym „Pod Jabłonią” Pani Katarzyny Siwiec (Celejów 35, 24-120 Kazimierz Dolny).
Na stoisku można było zobaczyć, jak działa zagroda edukacyjna m.in. poprzez uczestnictwo w warsztatach twórczości ludowej. W pierwszy oraz drugi dzień targów Pani Ewa Trzcińska z Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie poprowadziła warsztaty „podkowa z masy solnej” oraz „zdobienie żelaza”, podczas których dzieci wykonały ozdobne podkowy oraz zdobiły krążki metalowe za pomocą kowalskich stempli. Zostały zorganizowane konkursy na stoisku na najładniejsze medaliony oraz podkowy.
Również podczas dwóch dni targowych, warsztaty oraz pokazy prowadziła Pani Alicja Ożóg z Zagrody Edukacyjnej w Kozielcu. W ramach zajęć można było wziąć udział w konkursie na najładniejszą palmę wielkanocną.
Stoisko „Odpoczywaj na wsi” otrzymało wyróżnienie, za okazałe i piękne stoisko oraz za promowanie turystyki wiejskiej.
W dniach 16-18.03.2018 roku odbyła się XXIV edycja Targów – Regiony Turystyczne NA STYKU KULTUR.
Targi NA STYKU KULTUR to wyjątkowe wydarzenie podczas którego Wystawcy mają możliwość zaprezentować kulturę, charakter i tradycje państw z całej Europy oraz charakterystykę poszczególnych regionów Polski.
Targi Na Styku Kultur stanowią platformę wymiany wiedzy, doświadczeń oraz informacji przez przedstawicieli branży turystycznej oraz miejscem bezpośredniego kontaktu pomiędzy sprzedawcami i odbiorcami oferty Turystycznej. Corocznie NA STYKU KLUTUR odwiedza ponad osiem tysięcy mieszkańców Łodzi i województwa łódzkiego co sprawia, że impreza jest doskonałą okazją do zaprezentowania atrakcji turystycznych regionów szerokiej publiczności. Na stoisku “Odpoczywaj na wsi” można było nie tylko uzyskać rzetelną wiedze o możliwości wypoczynku na polskiej wsi, ale również uczestniczyć w warsztatach oraz konkursach.
Pierwszy konkurs polegał na napisaniu hasła promującego wypoczynek na polskiej wsi.
Drugi konkurs pt. Geocaching pod dachem. To zabawa związana z coraz bardziej powszechnym w Polsce geocachingiem. Jest to forma poznawania oferty turystycznej regionów, w tym oferty turystyki wiejskiej.
Laureaci konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody, m.in. Voucher na wycieczkę do Lwowa, dla osób przebywających w gospodarstwach agroturystycznych na Roztoczu. http://www.quand.com.pl/
10. jubileuszowa edycja Międzynarodowych Targów Turystycznych i czasu wolnego we Wrocławiu cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród wystawców oraz licznych odwiedzających.
Udoskonalono formułę turystycznego show, oferując odwiedzającym wiele atrakcji. Odbył się trzydniowy Festiwal Podróżników, gdzie można było posłuchać opowieści znanych podróżników m.in. Aleksandra Dobę, Jakuba Porada, Moniki Witkowskiej. Festiwal Kulinarny w którym swoje zdrowe, smaczne wyroby regionalne prezentowało ponad 15 producentów.
Stoisko Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Odpoczywaj na wsi” było jedną z najciekawszych i budzących największe zainteresowanie odwiedzających prezentacją targową, za co otrzymało nagrodę za najlepsze stoisko wystawiennicze podczas Międzynarodowych Targów Turystycznych i czasu wolnego.
Stoisko przede wszystkim służyło prezentacji informacji o agroturystyce w Polsce, ofertach pobytowych w kwaterach, zagrodach edukacyjnych i Hitach Turystyki Wiejskiej.
W ramach działań edukacyjnych został zorganizowany konkurs na scenie głównej na temat wiedzy o systemie kategoryzacji Wiejskiej Bazy Noclegowej. Kolejnym konkursem była wiejska krzyżówka – inna niż na Targach Tour Salon w Poznaniu. Uczestnicy konkursów otrzymali bardzo atrakcyjne nagrody m.in. Voucher pobytowy w Gospodarstwie Agroturystycznym zrzeszonym w Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne” – Polana (Lipowiec 185, 23-407 Tereszpol).
Na stoisku można było zobaczyć, jak działa zagroda edukacyjna m.in. poprzez uczestnictwo w warsztatach twórczości ludowej. Przez pierwsze dwa dni z Zagrody Edukacyjnej Kowalowe Skały. Pani Agata Kowal-Ruschil prowadziła warsztaty wykonania cudaczka-wełniaczka z wełny owcy „Wrzosówki”. W ramach zajęć można było wziąć udział w konkursie na najładniejszego cudaczka-wełniaczka. Ostatniego dnia targów prowadzone były warsztaty szlifowania na szkle agatów z Sokołowca oraz płukania.
Targi Regionów i Produktów Turystycznych Tour Salon odbyły się w dniach 9-11 lutego 2018 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, ul. Głogowska 14 w Poznaniu. Na targach można było znaleźć inspiracje i pomysły na wyprawy, bliskie i dalekie, zorganizowane samodzielnie i z pomocą biur podróży. Program targów dopasowanym był do potrzeb wszystkich uczestników. Były animacje dla dzieci, spotkania z blogerami, ścieżki edukacyjne, a także Festiwal Podróżniczy Śladami Marzeń.
Targi w Poznaniu, były pierwszymi targami inaugurującymi projekt “Odpoczywaj na wsi”. Na turystów odwiedzających stoisko czekały materiały promujące polską wieś. Oferta obejmowała zarówno bazę noclegową, w tym gospodarstwa skategoryzowane, jak i ofertę Zagród Edukacyjnych, Gospodarstw Ekologicznych, Hitów turystyki wiejskiej.
Dla odwiedzających stoisko przewidziano są liczne konkursy, m.in krzyżówki oraz wykreślanki, w których można było wygrać atrakcyjne nagrody. Wszyscy goście mogli wziąć udział w pokazach, warsztatach, przeprowadzanych przez twórców ludowych z z Lokalnej Grupy Działania „Puszcza Notecka” oraz z Centrum Edukacji Przyrodniczej w Mniszkach, które odbywały się na stoisku podczas wszystkich dni targowych.
TWÓRCY 2018
Prezes Góralskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego, współwłaściciel kwatery agroturystycznej oraz zagrody edukacyjnej “Willa Jasna” w Czorsztynie. Prowadzi zajęcia m.in. z dekoracji jesiennych, robienia przetworów z ogródka ziołowego oraz warzywnego.
Pani Barbara Mikołajewicz laureat wielu nagród m.in. “Wielkie Odkrywanie Małopolski 2008”; I miejsce w kategorii Agroturystyka
II Kulinarne Mistrzostwa Gospodarstw Agroturystycznych 2003 r.; wyróżnienie, “Nasze kulinarne dziedzictwo”; 2004, 2006, 2007, 2008 nagrody i wyróżnienia w kategorii napoje.
e-mail – willajasna@list.pl
Alina Wypchło, która zaprezentowała uczestnikom techniki zdobienia porcelany. W ramach warsztatów zostały przeprowadzone konkursy między innymi na najładniejszą dekoracje wykonaną metodą zdobienia porcelany.
Halina Jakubowska – twórca ludowy, członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie oddział w Opolu.
W ramach warsztatów twórca ludowy poprowadził zajęcia z wykonywania bukietów oraz dekoracji z bibuły.
Gabriela Waliczek– twórca ludowy, członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie oddział w Opolu.
Pani Gabriela poprowadziła zajęcia z kroszonkarstwa. W ramach warsztatów uczestnicy targów zdobili jajka regionalnymi opolskimi wzorami.
Pani Urszula Mirosław jest z wykształcenia plastyczką. Na co dzień pełni rolę przewodniczki po Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie.
Twórczyni ludowa Pani Urszula Mirosław poprowadzi pokazy i warsztaty pt. „medaliony kowala”, „wianki z Nocy Świętojańskiej” oraz „podkowa na szczęście”.
Podczas warsztatu pt. „medaliony kowala” dzieci oraz dorośli otrzymują płytkę z cienkiej blachy żelaznej w formie okręgu, następnie za pomocą stempla ozdabiają ją techniką kowali – delikatnie uderzając młotkiem w dłutko z wybranym kształtem.
W trakcie warsztatu pt. „wianki Nocy Świętojańskiej” uczestnicy targów wykonują wianki z bibuły. Do wykonania wianków używają bibuły marszczonej, w dowolnych kolorach, drut do stworzenia „otoka” klej, sznurek, nożyczki. Kwiatki wykonane z bibułki są doczepiane (doklejane) do otoka.
Podczas warsztatu pt. „podkowa na szczęście” goście ozdabiają różnymi elementami – bibułą, guzikami, wycinankami z kolorowego papieru, plasteliną – przygotowane z twardego papieru formy podków.
Aneta Wójcik, twórca ludowy oraz Prezes Stowarzyszenia Agroturystycznego Pojezierza Łęczyńsko – Włodawskiego.
W ramach warsztatów Pani Aneta poprowadziła zajęcia wykonania podstawek pod kubki metodą decoupage inaczej zwaną metodą serwetkową.
Uczestnicy warsztatów wybierali wzór serwetki, którym ozdabiali swoją podstawkę, po czym pod kierunkiem osoby prowadzącej, która krok po kroku wyjaśniła na czym polega ta metoda, wykonali swoją pracę.
Zostały zorganizowane konkursy m.in. na najbardziej oryginalną podstawkę
Małgorzata Urban z Siedliska u Małgorzaty (Cholewianka 7a, 24-120 Kazimierz Dolny).
Pani Małgorzata prowadziła warsztaty z zakresu tworzenia tradycyjnych kwiatów ozdobnych (wykonywanych z ziół, zboża i innych roślin zarówno uprawianych specjalnie w tym celu, jak też rosnących dziko oraz z krepliny). W ramach warsztatów zostały poprowadzone konkursy na stoisku na najładniejszą dekorację.
Twórczyni ludowa z wieloletnim doświadczeniem, uczestniczyła w Kampanii „Odpoczywaj na wsi”, gdzie cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczestników Targów.
Aleksandra Kuna – właścicielka kwatery agroturystycznej – „Na Skarpie”(Lipowiec 185A 23-407 Tereszpol).
Pani Aleksandra poprowadziła zajęcia z pieczenia podpłomyków roztoczańskich oraz pokaz mielenia ziarna w żarnach. W ramach warsztatów zostały poprowadzone konkursy na stoisku m.in. na najładniej udekorowanego racucha. Twórczyni ludowy z wieloletnim doświadczeniem, uczestniczyła w Kampanii „Odpoczywaj na wsi”, gdzie cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczestników Targów.
Plastyczka i przewodniczka po Muzeum Kowalstwa. Prowadzi warsztaty ze zdobienia żelaza, podczas których za pomocą stempli kowalskich można zdobić modele zawiasów oraz metalowe medaliony oraz warsztaty „podkowa z masy solnej” na których można wykonać podkowę z masy solnej z zachowaniem wszelkich zasad jej budowy. Twórca ludowy z wieloletnim doświadczeniem, uczestniczył w Kampanii „Odpoczywaj na wsi”, gdzie cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczestników Targów.
W czasie trwania Festiwalu Turystyki i Czasu Wolnego na stoisku „Odpoczywaj na wsi” przeprowadzone zostały także warsztaty rękodzieła artystycznego oraz konkursy. Pani Urszula Zimorska – właścicielka kwatery agroturystycznej z Osady Artystyczno – Wypoczynkowej Stara Baśń. Pani Urszula jest malarką, prowadzi plenery, zajęcia plastyczne.
W ramach warsztatów zostały poprowadzone zajęcia z decoupage – zdobienie specjalnie przygotowanych deseczek farbami akrylowymi. Zostały zorganizowane konkursy na stoisku m.in. na najładniej udekorowaną deseczkę.
Wilcze Błota Kościerskie 19, 83-430, Stara Kiszewa, 602 615 279
http://osadastarabasn.eu/
Edukacyjna Zagroda Wiejska w Kozieńcu znajduje się na terenie Nadwiślańskiego Parku Krajobrazowego w odległości 25 km od Bydgoszczy.
Na terenie gospodarstwa znajduje się mini skansen, ogródek z domkiem Skrzata, ekologiczny sad, ziołowy skwer, budynek inwentarski z zaprzyjaźnionymi zwierzętami: kozą Melą, królikiem Filipem, owieczką Milutką oraz dwie sale edukacyjne z zapleczem sanitarnym, w których prowadzone są autorskie zajęcia oraz galeria rękodzieła z możliwością zakupu pamiątek.
Na stoisku prowadzone były warsztaty z wykonania palm wielkanocnych.
Kozielec 22, 86-022 Dobrcz, e-mail: turystykawiejska@wp.pl, tel. 52 364 92 16
Artyści specjalizujący się w wikliniarstwie, kontynuujący tradycję rodzinną, prowadzą warsztaty wyplotu z wikliny prostych form dostosowanych do możliwości i wieku uczestników. Twórca ludowy z wieloletnim doświadczeniem, wielokrotnie uczestniczył w Kampanii „Odpoczywaj na wsi”, gdzie cieszył się dużym zainteresowaniem wśród gości odwiedzających stoisko. Zorganizowany został konkurs na stoisku na „Najładniejszą ozdobę wielkanocną z wikliny”.
tmaciejak@o2.pl
Pani Anna jest członkiem sieci Zagród Edukacyjnych. Prowadziła, pokazy, warsztaty „Wielkanoc na wsi” – jajka zdobione w technice decoupage; zajączki wielkanocne z siana; kolorowe jajka zdobione bibułą zwijaną w technice wałeczkowej; żywe palemki z kwiatami z bibuły; koziołki/kwirlołki do zsiadłego mleka z gałązek sosnowych oraz gliniane cudeńka.
Razem z Panią Anną zostały zorganizowane konkursy na stoisku: Na najbardziej oryginalną pisankę wielkanocną oraz na najładniejsze „gliniane cudeńko”.
Siedlisko Biesiekiery – oddaje gościom do dyspozycji 5 pokoi. Oprócz pobytów, organizowane są także warsztaty z cyklu wskrzeszania ginących rzemiosł, takie jak garncarstwo, bibułkarstwo, papieroplastyka czy malarstwo.
Gospodarstwo winiarskie z Muzeum Gór i Pogórza Kaczawskiego WINNICA AGAT to zagroda ponad stuletnia, położona w Pogórzu Kaczawskim we wsi Sokołowiec – stanowiącej obszar objęty ochroną przyrody, w ramach programu Natura 2000, Sokołowiec 113, 59-540 Świerzawa, tel. 757 125 133. Twórca ludowy prowadzi zajęcia dla różnych grup wiekowych w Muzeum Etnograficzno – Przyrodniczym. Przeprowadza warsztaty szlifowania na szkle agatów z Sokołowca oraz płukania kamieni półszlachetnych.
Warsztaty zostały przeprowadzone przez twórców ludowych z Lokalnej Grupy Działania „Puszcza Notecka” oraz z Centrum Edukacji Przyrodniczej w Mniszkach – Panią Irenę Wojciechowską, Wiceprezes Zarządu oraz Pana Jacka Kaczmarka. Pani Irena poprowadziła warsztaty konkursy na stoisku “Odpoczywaj na wsi” podczas Targów w Poznaniu. Warsztaty, polegały na wykonywaniu małych wózków z wikliny oraz snopków z wikliny.
Pan Jacek Kaczmarek, poprowadził warsztaty „U szewca”, które polegały na pokazie jak dawniej robiono buty.
Podczas Targów, twórcy ludowi prowadzili konkursy, na najładniejszy wózek z wikliny, najdokładniej wykonaną świeczkę z plastra pszczelego. W czasie trwania targów, również prowadzone były pokazy dawnego prania, wycieczka – Szlakiem ginących zawodów.
Pani Irena Wojciechowska – i.wojciechowska@puszczanotecka.org, tel. 602 755 647
Maria Kostuch właścicielka „Wichrowych Wzgórz Chmielno’’ Kaszubskiej Oazy Zdrowia. Prowadzi zajęcia edukacyjne dla nauczycieli, dzieci, młodzieży szkolnej. Ofertę dostosowuje do różnych grup wiekowych.
Zajęcia obejmują: lekcje o regionie robótki z siana, wzory kaszubskie malowane na szkle, lekcje o zbożu i inne. Prowadzi nowoczesne SPA, w którym organizuje pobyty dla gości: krótki(bez noclegu) i pobyty kilkudniowe (z noclegiem). Na terenie „Wichrowych Wzgórz’’ promuje spotkania z folklorem kaszubskim. 604 595 130, http://wichrowe.info/
Agata Kowal Ruschil jest właścicielem Zagrody Edukacyjnej „Kowalowe Skały”, położonej w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru w obszarze Natura 2000 „Ostoja nad Bobrem”, 10 km na północ od centrum Jeleniej Góry. W gospodarstwie można realizować następujące tematy zajęć: Od owieczki do niteczki, Od baranka do wełnianego ubranka, Zwierzaki-Filcaki w Ostoi nad Bobrem . Wrzeszczyn 25a, 58-508 Jelenia Góra, tel. 502 252 730, kowalruschil@gmail.com
– możliwość kontaktu ze zwierzętami (owce wrzosówki, daniele, króliki, kury zielononóżki, kozy)
– uczestniczenie aktywne w procesie tworzenia: owca – dawca runa – filcowanie wełny – gotowy wyrób
– atrakcyjne położenie (w pobliżu szlaki piesze i rowerowe, jeziora zaporowe z elektrowniami wodnymi)
– doświadczenie gospodarzy (ponad 20 letni staż jako przewodnik turystyczny)
– wielohektarowa przestrzeń dla aktywności ruchowej
– bajkowa ścieżka edukacyjna
– interaktywna forma zwiedzania – Questing
SEMINARIA 2018
Dnia 23 listopada 2018 roku odbyło się seminarium pt. „Promocja oferty turystyki wiejskiej” w Pałacu Kultury i Nauki, IV piętro w Sali Rudniewa, Plac Defilad 1, 00-901 Warszawa w godzinach 10.15 – 13.15. Seminarium poświęcone było aspektom związanym z promocją oferty turystyki wiejskiej.
W programie seminarium:
1st World Congress on Agritourism jako platforma wymiany wiedzy i dobrych praktyk
na rzecz rozwoju i promocji turystyki wiejskiej – Robert Jakubik i Katarzyna Orzechowska – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Promocja turystyki wiejskiej w działaniach Polskiej Organizacji Turystycznej – przedstawiciel Polskiej Organizacji Turystycznej
Znaczenie specjalizacji w promocji turystyki wiejskiej na przykładzie Sieci Zagród Edukacyjnych – Elżbieta Kmita-Dziasek – Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Oddz. w Krakowie
Wykorzystanie mediów społecznościowych w promocji turystyki wiejskiej – Barbara Tekieli – Lokalna Organizacja Turystyczna Wielki Gościniec Litewski
Wyzwania w zakresie promocji oferty turystycznej polskiej wsi – Iwona Majewska – Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna oraz Wiesław Czerniec – Polska Federacja Turystyki Wiejskiej „GG”
Dobre przykłady działań na rzecz promocji oferty turystyki wiejskiej:
Korzyści wynikające ze specjalizacji oferty gospodarstwa agroturystycznego – Wojciech Popko właściciel gospodarstwa „Polana” specjalizującego się w enoturystyce,
Rola stowarzyszeń agroturystycznych w promocji oferty turystyki wiejskiej – Andrzej Kwiatkowski – Prezes Lubelskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego,
Seminarium pt. „Produkt Turystyki Wiejskiej”, odbyło się 12 maja 2018 r. godz. 10.00 – 13.30 w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie (Sala Rycerska), Wały Chrobrego 4, podczas trwającego w tym czasie Piknik nad Odrą. Targi Turystyczne MARKET TOUR.
Seminarium realizowane jest przez Polską Federację Turystyki Wiejskiej „GG” oraz Lokalną Organizację Turystyczną „Kraina Lessowych Wąwozów” na zlecenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ramach Kampanii „Odpoczywaj na wsi” .
W programie seminarium:
• Główne bariery rozwoju turystyki wiejskiej w województwie zachodniopomorskim – burza mózgów – Marek Migdal – Prezes Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej
• Tendencje związane z rozwojem i promocją produktu turystyki wiejskiej w Polsce i Europie – dr hab. prof. Politechniki Koszalińskiej – Jacek Borzyszkowski
• Oferta produktowa Lubelskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego – Andrzej Kwiatkowski – Prezes Lubelskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego
• Dobre praktyki w zakresie rozwoju i promocji produktu turystyki wiejskiej w Niemczech:
Geopark Faltenbogen jako czynnik rozwoju turystyki wiejskiej – Ewa Brauer – referentka ds. geoedukacji i promocji w Głównej Siedzibie i Centrum Informacji Narodowego Geoparku UNESCO Muskauer Faltenbogen
Rola Stowarzyszenia pro-agro Schönwalde/Glien w rozwoju turystyki wiejskiej – Hanka Mittelstädt – Przewodnicząca Zarządu Stowarzyszenia pro-agro Schönwalde/Glien
• Dobre praktyki w zakresie rozwoju i promocji produktu turystyki wiejskiej w województwie zachodniopomorskim – Grażyna Zaremba Szuba – Dworek Tradycja
• Dyskusja na temat modelu współpracy instytucjonalnej w zakresie rozwoju i promocji produktu turystycznego w województwie zachodniopomorskim – Marek Migdal – Prezes Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej
Świadczenie usług hotelarskich na terenach wiejskich – stan obecny i wyzwania 17 marca 2018 rok Łódź
17 marca 2018 roku w Łodzi, odbyło się seminarium poświęcone problematyce jakości usług w turystce wiejskiej. Problematyka jest obecnie istotna ze względu na trwające prace nad nowelizacją ustawy o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych. Uczestnicy Seminarium mieli okazję do zapoznania się z proponowanymi przez Departament Turystyki Ministerstwa Sportu i Turystyki rozwiązaniami w tym zakresie.
W programie seminarium:
Propozycje zapisów w nowelizowanej ustawie o usługach hotelarskich w odniesieniu do obiektów turystyki wiejskiej – Ewa Pawlak-Lewandowska – Dyrektor Departamentu Turystyki, Dominik Borek Główny Specjalista ds. obsługi prawnej w turystyce – Ministerstwo Sportu i Turystyki
Aspekty prawne świadczenia usług hotelarskich na terenach wiejskich – stan obecny – Krystyna Drąg – Wiceprezes Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „GG”
Rekomendacja oferty turystyki wiejskiej – wzorce europejskie – Aneta Mazurek – Członek Zarządu EuroGites
Rola dobrowolnych systemów oceny jakości oferty turystyki wiejskiej w Polsce na przykładzie Kategoryzacji Wiejskiej Bazy Noclegowej – Andrzej Mikołajewicz – Członek Zarządu Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „GG
Rola instytucji działających na rzecz rozwoju turystyki wiejskiej w kształtowaniu jakości usług turystycznych – Katarzyna Orzechowska – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Odpoczywaj na wsi
Kampania „Odpoczywaj na wsi” realizowana jest przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Jej celem jest kreowanie wizerunku obszarów wiejskich, jako turystycznego rynku oferującego zróżnicowane i całoroczne atrakcje. Za obsługę merytoryczną Kampanii odpowiada Polska Federacja Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”
