W dniach 14 – 15 września 2019 roku odbyły się Dożynki Prezydenckie w Spale. Wydarzenie odbyło się na stadionie Ośrodka Przygotowań Olimpijskich, gdzie stanęło Miasteczko Regionów, w którym prezentowały się wszystkie województwa oraz partnerzy dożynek. Również w centrum Spały swoją ofertę zaprezentowali twórcy ludowi, producenci żywności oraz koła gospodyń wiejskich.

W sobotę podczas pierwszego dnia Dożynek Prezydenckich 2019 odbył się m.in. konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Pierwsze miejsce zajął wieniec województwa świętokrzyskiego, przygotowany przez gospodynie z sołectwa Krzcin, w powiecie sandomierskim. Drugie miejsce w konkursie zajął wieniec z województwa lubelskiego, a trzecie z Wielkopolski.

Oficjalne obchody święta plonów rozpoczęły się w niedzielę, 15 września, od mszy świętej w intencji rolników w kaplicy polowej Armii Krajowej, w której udział wzięła para prezydencka Pan  Andrzej Duda i Pani  Agata Kornhanuser-Duda. Uczestniczyli w niej również m.in. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Jan Krzysztof Ardanowski oraz liczni goście. Po mszy Pan Prezydent Andrzej Duda z małżonką wraz z barwnym korowodem dożynkowym przeszli na stadion Ośrodka Przygotowań Olimpijskich, gdzie odbył się ceremoniał dożynkowy. Po oficjalnej części Para Prezydencka udała się na zwiedzanie stoisk przygotowanych przez przedstawicieli wszystkich województw.

Ciekawa oraz zróżnicowana oferta wypoczynku na wsi, była dostępna na stoisku „Odpoczywaj na wsi” Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Stoisko dawało szansę na spotkanie z przedstawicielami lokalnych i regionalnych stowarzyszeń turystyki wiejskiej i agroturystyki oraz właścicielami gospodarstw agroturystycznych i zagród edukacyjnych. Eksperci informowali nie tylko o atrakcyjności zajęć prowadzonych przez Zagrody Edukacyjne, ale także o wpływie prowadzonych zajęć na podnoszenie wiedzy o potencjale związanym z polską wsią i jej dziedzictwie. Wśród uczestników odwiedzających stoisko dużym zainteresowaniem cieszył się przewodnik po gospodarstwach posiadających rekomendacje obiektu – miejscach sprawdzonych, z gwarancją jakości dla turysty.

W czasie dożynek został zorganizowany konkurs nawiązujący do tematyki uroczystości „Dożynkowy Galimatias”  został przeprowadzony konkurs DOŻYNKOWY Galimatias. W ramach konkursu uczestnicy otrzymali arkusze z opisem „Dawnych zwyczajów dożynkowych”, z tym, że zdania zawierały błędne informacje. Zadaniem uczestnika, było wychwycenie błędnych zdań np. „Przysłowie ludowe mówi, że „kto w żniwa próżnował, będzie w zimie świętował””. Rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie nagród odbyło się na stoisku „Odpoczywaj na wsi”.

W trakcie imprezy na stoisku, można było uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez twórców ludowych województwa łódzkiego. Rodowita Opoczanka, Pani Zofia Pacan  założycielka Izby Ludowej w Bielowicach poprowadziła zajęcia z rękodzieła ludowego. Uczestnicy dożynek wykonywali piękne, barwne kwiaty z bibuły oraz  próbowali swoich sił w wycinaniu skomplikowanych wzorów opoczyńskich. Zostały zorganizowane konkursy na najładniejszy kwiat oraz na najdokładniejsza wycinankę.

Drugiego dnia imprezy poprowadzone zostały warsztaty ubijania masła w kierzynce – wysokim naczyniu wykonanym z drewnianych klepek. Warsztaty poprowadzone zostały przez twórcę ludowego Pana Marcina Szczepanika, członka Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych. Nagrodą za uczestnictwo w zajęciach była degustacja prawdziwego masła. Swoich sił w ubijaniu masła spróbowała również, goszcząca na stoisku Pani Prezydentowa Agata Kornhanuser-Duda.

Stoisko „Odpoczywaj na wsi” cieszyło się dużym zainteresowaniem odwiedzających Dożynki Prezydenckie w Spale, między innymi dzięki szerokiej ofercie jaka została zaprezentowana na stoisku.

Polska wieś jest piękna. Jest nie tylko dostarczycielem tego wielkiego dobra, czyli żywności dla reszty społeczeństwa, ale daje także estetykę, możliwość wypoczynku, gości w gospodarstwach agroturystycznych. Dzisiaj służy społeczeństwu nie tylko poprzez to, że produkuje, wytwarza żywność – służy także właśnie tym, że daje miejsce, w którym możesz odpocząć.

~ Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda (źródło: Kancelaria Prezydenta RP)