Kampania 20202020-02-11T07:48:02+00:00

KAMPANIA 2020

MENU:

TARGI
TWÓRCY
EKSPERCI
SEMINARIA

TARGI W RAMACH KAMPANII 2020

World Travel Show – Nadarzyn k. Warszawy2020-02-20T10:25:35+00:00

Międzynarodowe Targi Turystyczne – World Travel Show odbędą się w dniach 23 – 25 października 2020 roku w Nadarzynie k. Warszawy

Dożynki Jasnogórskie – Częstochowa2020-09-09T08:20:25+00:00

Dożynki Jasnogórskie, odbyły się w dniach 4 – 6 września 2020 roku na terenie parkingów jasnogórskich w Częstochowie.
Na stoisku “Odpoczywaj na wsi” można było zdobyć informacje dotyczące wypoczynku, mapy, przewodniki, foldery. W czasie trwania targów odbył się konkurs Quiz wiedzy o produktach regionalnych. Konkurs dotyczył produktów zarejestrowanych jako Chronione Nazwy Pochodzenia, Chronione Oznaczenia Geograficzne oraz Gwarantowane Tradycyjne Specjalności.
Liczni uczestnicy dożynek mogli wziąć udział w warsztatach – malowanie na tkaninie. Warsztaty prowadzone były przez Panią Wiolettę Mazurek właścicielkę Pracowni Rękodzieła.
Na stoisku zapewnione zostały środki do dezynfekcji.

Targi Turystyki Weekendowej ATRAKCJE REGIONÓW – Chorzów2020-02-20T10:06:18+00:00

Targi Turystyki Weekendowej “ATRAKCJE REGIONÓW” odbędą się w dniach 15 – 17 maja w Chorzowie

Piknik nad Odrą i Targi Turystyczne Market Tour – Szczecin2020-09-09T08:30:16+00:00

Piknik nad Odrą i Targi Turystyczne MARKET TOUR w Szczecinie, odbyły się w dniach 5 – 6 września 2020 roku Wały Chrobrego.
W czasie trwania pikniku odbyło się seminarium „Wyzwania dla turystyki wiejskiej w obliczu starzenia się społeczeństw” w Muzeum Narodowym w Szczecinie.
Na stoisku “Odpoczywaj na wsi” można było zdobyć informacje dotyczące wypoczynku, mapy, przewodniki, foldery. W czasie trwania targów został zrealizowany konkurs „Mapa atrakcji turystycznych”, gdzie dla laureatów czekały atrakcyjne nagrody.
Zostały poprowadzone warsztaty – podkowa z masy solnej. Prowadzący Pan Daniel Stawski, właściciel warsztatu kowalskiego „Kuźnia Rogata”. Prowadzi warsztaty oraz pokazy nawiązujące do tradycyjnego kowalstwa ludowego. Specjalizuje się w rekonstrukcji historycznej prezentując dawne techniki i wyroby kowalskie z czasów średniowiecza. Zajmuje się również wytwarzaniem dekoracji jak i przedmiotów użytkowych z użyciem technik kowalskich i metaloplastycznych.

Targi Turystyczne WYPOCZYNEK – Toruń2020-02-20T09:21:54+00:00

Targi Turystyczne WYPOCZYNEK odbędą się dniach 28 – 29 marca 2020 roku w Centrum Targowym „PARK” w Toruniu przy ulicy Szosa Bydgoska 3.

Międzynarodowe Targi Turystyki i Czasu Wolnego – Wrocław2020-03-02T10:12:02+00:00

12. edycja MTT Wrocław odbyła się w dniach 28 luty – 1 marca 2020 r na Stadionie Wrocław. Wrocławskie targi były szansą na znalezienie ciekawego pomysłu na wypoczynek w Polsce lub zagranicą, ale także okazją do poznania kultury i oferty turystycznej polskich regionów. Na stoisku oprócz materiałów promujących wypoczynek na wsi przewidziane zostały liczne atrakcje.

Odbył się konkurs na Hasło promujące wypoczynek na wsi.

Pierwsze miejsce zajęło hasło:  “Na wsi odpoczywaj, piękno Polski odkrywaj”

Drugie miejsce zdobyło hasło: “ZaWieś się na Wieś

Trzecie miejsce zdobyło hasło (wiersz):

“Polska wieś, jedyna taka w świecie.

Piękna wiosną, piękna w lecie.

Zdrowe jadło, śmiech swoboda,

Polska wieś Ci zdrowia doda”.

W czasie trwania targów odbyły się warsztaty „Od owieczki d

o niteczki”.
Uczestnicy w pierwszych etapach nauczyli się na temat gręplowania, przędzenia, tkania, a następni

e wykonali ekomaskotkę – kurkę, baranka oraz wianuszek z wełny czesankowej. Wykonane prace były pamiątką pobytu na stoisku „Odpoczywaj na wsi”.

Warsztaty „Słodkie życie pszczół”
Twórczyni ludowa Pani Malinowska Elżbieta, członek Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych. Warsztaty polegały na wyrobie świec woskowych oraz ozdabianiu pierników wypieczonych według starej receptury. Uczestnicy targów zapoznali się ze sprzętem pszczelarskim oraz z biologią rodziny pszczelej, sposobami pozyskiwania produktów pszczelich i ich charakterystyką. Na warsztatach można zobaczyć i poznać od środka „prawdziwy ul”.

Targi Regionów i Produktów Turystycznych TOUR SALON – Poznań, 14-16 luty2020-02-25T10:38:36+00:00

Targi odbyły się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, ul. Głogowska 14 w budynku Poznań Congress Center. Na nowym stoisku “Odpoczywaj na wsi” można było zdobyć informacje dotyczące wypoczynku, mapy, przewodniki, foldery. W czasie trwania targów odbył się konkurs – Tradycyjne stroje ludowe, gdzie laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody.

Wszyscy chętni mogli wziąć udział w warsztatach wypieku chleba, bułeczek – zajęcia prowadzone były przez Panią Mariolę Bzdręga oraz Ryszarda Kurylonek z Zagrody Edukacyjnej “Sycyn pod lipą”.

TWÓRCY 2020

Daniel Stawski – Kuźnia Rogata2020-09-09T07:52:03+00:00

  Daniel Stawski, właściciel warsztatu kowalskiego „Kuźnia Rogata”. Prowadzi warsztaty oraz pokazy nawiązujące do tradycyjnego kowalstwa ludowego. Specjalizuje się w rekonstrukcji historycznej prezentując dawne techniki i wyroby kowalskie z czasów średniowiecza. Zajmuje się również wytwarzaniem dekoracji jak i przedmiotów użytkowych z użyciem technik kowalskich i metaloplastycznych.
e-mail: daniel12mornald@gmail.com
https://www.facebook.com/daniel.stawski.370

Pracowania Rękodzieła Wioletta Mazurek2020-09-09T07:48:56+00:00

Twórczyni ludowa z „Pracownia Rękodzieła – Wioletta Mazurek” zajmuję się upiększaniem i ozdabianiem przedmiotów oraz dekorowaniem wnętrz dekoracją kwiatową. W trakcie warsztatu np. z dekoracji na tkaninie, uczestniczki i uczestnicy poznają zasady odbijania szablonów na tkaninach przy użyciu farb akrylowych i wałków. Szablony odbijane sa na torbach bawełnianych.

e-mail: wiomaz4@gmail.com

https://www.facebook.com/pages/category/Local-Business/WM-Pracownia-R%C4%99kodzie%C5%82a-1659859377633179/

Gospodarstwo Malinowskich Ciepłowody2020-03-03T08:01:12+00:00

Gospodarstwo edukacyjne. Na co dzień zajmują się hodowlą pszczół oraz pozyskiwaniem produktów pszczelich. Stworzony został zielnik w którym odwiedzający zapoznają się z roślinami, ziołami i owadami. W przeszklonych ulach uczestnicy warsztatów mają możliwość bezpośredniego podglądania rodziny pszczelej. W gospodarstwie na szczególne okazje wypiekane były pierniczki następnie ozdobnie lukrowane. Tradycję tą przekazywana jest w trakcie warsztatów: wypieku pierników oraz lukrowania.

e.malinowska@vp.pl

https://gospodarstwomalinowskich.business.site/

Kowalowe Skały – Od owieczki do niteczki2020-02-25T11:08:46+00:00

Kowalowe Skały – Zagroda edukacyjna położona w urokliwej miejscowości, Wrzeszczyn 25a, 58-508 Jelenia Góra.

W gospodarstwie hoduje się owce wrzosówki, daniele, króliki oraz kury. Prowadzone są pokazy, warsztaty „Od owieczki do niteczki” – przerobu wełny owiec wrzosówek hodowanych w gospodarstwie, pokazy gręplowania, przędzenia, tkania, wykonania ekomaskotki z wełny czesankowej.

Twórca ludowy z wieloletnim doświadczeniem, wielokrotnie uczestniczył w Kampanii „Odpoczywaj na wsi”, gdzie cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczestników Targów.

Pani Agata Kowal-Ruschil , e-mail: kowalruschil@gmail.com http://kowaloweskaly.pl/

Mariola Bzdręga, Sycyn pod Lipą2020-02-25T11:02:32+00:00

Mariola Bzdręga, Ryszard Kurylonek – Gospodarstwo agroturystyczne, Sycyn pod Lipą. Wielkim zainteresowaniem odwiedzających gospodarstwo są warsztaty prowadzone przez właścicieli w czasie, których w wolnostojącym piecu opalanym drewnem wypiekany jest tradycyjny chleb na zakwasie, w oparciu o stare lokalne receptury. Gospodarstwo zostało członkiem sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolski.

Uczestniczka wielu targów turystycznych, festiwali, majówek i dożynek, podczas których smak świeżego chleba był nieodłącznym elementem stoiska LGD.

e-mail: molab4@wp.pl

EKSPERCI 2020

Violetta Wawszczak2020-02-25T10:54:15+00:00

Prezes Szamotulskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego. Pełni funkcję członka Zarządu Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”, współpracuje z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego. Bierze w udział w opracowaniu wydawnictw i realizacji projektów dot. różnorodnych form wypoczynku. Na co dzień prowadzi gospodarstwo agroturystyczne. Bierze czynny udział w konsultacjach międzynarodowych m.in. .Wizyta w europarlamencie na zaproszenie Europosła i spotkanie z dyr. Urzędu marszałkowskiego w Brukseli – promocja agroturystyki Wielkopolskiej. Wykształcenie wyższe mgr inż. Rolnictwa.

Wojciech Popko2020-02-25T10:39:43+00:00

Wojciech Popko – prowadził obsługę stoiska na większości Targach oraz imprezach promocyjnych w ramach kampanii. Prelegent na seminarium w Łodzi. oraz w Warszawie. Omówił temat dotyczący budowy i promocji produktów turystyki wiejskiej na bazie enoturystyki oraz Korzyści wynikające ze specjalizacji oferty gospodarstwa agroturystycznego.

Prywatnie jest Prezesem Stowarzyszenia Kwaterodawców Miasta i Gminy Zwierzyniec. Na co dzień prowadzi gospodarstwo enoturystyczne. Założyciel jednej z najlepszych winnic na Roztoczu.  Prowadzi zajęcia we własnej zagrodzie edukacyjnej. Propaguje różnorodne formy wypoczynku w gospodarstwach rolnych. Czynnie uczestniczy w organizacji szkoleń. Z wielkim zaangażowaniem obsługuje imprezy turystyczne i agroturystyczne na stanowisku Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej GG. Współpracuje przy opracowywaniu i wydawaniu wydawnictw w dziedzinie turystyki i agroturystyki.

e-mail: polana@polana.info.pl

Wiesław Czerniec2020-02-25T10:39:52+00:00

Wiesław Czerniec – prelegent na seminarium w Warszawie. Omówił temat związany z trendami w turystyce wiejskiej wynikające z Programu Rozwoju Turystyki Wiejskiej w Polsce. Prelegent na seminarium w Szczecinie. Omówił temat – Portal www.odpoczywajnawsi.pl jako narzędzie promocji Konsorcjum Turystyki Wiejskiej oraz Kampanii „Odpoczywaj na wsi”.

Pełni funkcje Prezesa Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej Gospodarstwa Gościnne”,  Dyrektora Lokalnej Organizacji Turystycznej “Kraina Lessowych Wąwozów”, Prezesa Lubelskiego Związku Stowarzyszeń Agroturystycznych.

Pracując jako Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wojciechowie, był założycielem Muzeum Kowalstwa oraz organizatorem wielu imprez, które w znaczący sposób przyczyniły się do ratowania tradycyjnego kowalstwa ludowego. Koordynator wielu projektów szkoleniowych skierowanych do mieszkańców wsi. Jest autorem koncepcji internetowego serwisu promocji  oferty agroturystycznej www.agroturystyka.pl oraz internetowego systemu oceny Wiejskiej Bazy Noclegowej. Bierze udział w działaniach na rzecz wdrożenia kategoryzacji Wiejskiej Bazy Noclegowej, w tym wdrożenia specjalizacji gospodarstw, promocji tematycznych ofert w serwisie www.agroturystyka.pl. Wykładowca wielu konferencji, seminarium, wykładów oraz warsztatów propagujących turystykę i agroturystykę.

e-mail: wczerniec@gmail.com

Jagoda Jóźwik2020-02-25T10:40:06+00:00

Jagoda Jóźwik – Specjalista ds. informacji agroturystycznej Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”. Organizuje oraz obsługuje imprezy turystyczne i agroturystyczne. Bierze czynny udział w imprezach plenerowych. Współpracuje przy opracowywaniu i wydawaniu wydawnictw np., pięć folderów tematycznych „Odpoczywaj na wsi’’; katalog “Wieś Polska Zaprasza 2017”. Propaguje różnorodne formy wypoczynku w gospodarstwach agroturystycznych. Swój wkład wnosi przy organizacji szkoleń, konkursów. Współpracuje przy realizacji projektów na obszarach wiejskich. Kreuje i rozwija turystykę wiejską poprzez rekomendację obiektów świadczących usługi w turystyce i agroturystyce. Przeprowadza weryfikacje kategoryzacji. Doradza z zakresu działalności agroturystycznej oraz wymagań kategoryzacji obiektów Wiejskiej Bazy Noclegowej, przez co podnosi efektywność turystyki wiejskiej. Realizator oraz obsługa wielu projektów m.in ,,Wzmocnienie jakości usług agroturystycznych na Warmii i Mazurach poprzez wdrażanie systemu kategoryzacji wiejskiej bazy noclegowej’’; “Podnoszenie jakości usług agroturystycznych w Małopolsce opartych na autentycznych elementach regionalnych”; „Promocja turystyki odpowiedzialnej w gospodarstwach ekologicznych i tradycyjnych w Polsce”;

Administruje stronę internetową www.agroturystyka.pl, www.pftw.pl, www.odpoczywajnawsi.pl oraz portale społecznościowe.

e-mail: jagoda@agroturystyka.pl

Ewa Turek2020-02-25T10:40:00+00:00

Ewa Turek – Specjalista ds promocji turystycznej w Lokalnej Organizacji Turystycznej „Kraina Lessowych Wąwozów; pracownik ds. informacji agroturystycznej Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”. Współpracuje przy organizacji szkoleń, konkursów oraz pomocy przy realizacji projektów dla instytucji. Tworzy pakiety pobytowych w gospodarstwach agroturystycznych na terenie województwa lubelskiego. Brała czynny udział oraz obsługiwała szkolenie pn „Wykorzystanie dziedzictwa lokalnego do budowy produktu turystyki wiejskiej” w ramach projektu grantowego organizowanego przez Lubelski Związek Stowarzyszeń Agroturystycznych. Obsługiwała cykl seminariów pt. „Integracja środowiska turystyki wiejskiej i agroturystyki z przedstawicielami branży turystycznej”:

e-mail: info@kraina.org.pl

SEMINARIA 2020

Wyzwania dla turystyki wiejskiej w obliczu starzenia się społeczeństw2020-09-09T06:24:11+00:00

5 września 2020 roku odbyły się warsztaty pt. „Wyzwania dla turystyki wiejskiej w obliczu starzenia się społeczeństw”, w Sali Konferencyjnej Muzeum Narodowego w Szczecinie. Warsztaty odbyły  się podczas trwającego w tym czasie Pikniku nad Odrą, Targi Turystyczne MARKET TOUR.
Warsztaty realizowane były przez Polską Federację Turystyki Wiejskiej „GG” oraz Lokalną Organizację Turystyczną „Kraina Lessowych Wąwozów” na zlecenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ramach Kampanii „Odpoczywaj na wsi”.
W programie szkolenia:
• Referaty wprowadzające: Grażyna Busse – Prezes Stowarzyszenia Edukacyjne Centrum Integracji Międzypokoleniowej HIPOKAMP oraz Maria Magdalena Poulain – Fundacja 2035:
• Procesy demograficzne w Polsce i Europie – zarys zjawiska oraz trendy
• Specyfika turystyki senioralnej w kontekście wieloaspektowego zróżnicowania wewnątrz kategorii odbiorców 60+
• Zasady przygotowania oferty turystycznej na wsi skierowanej do seniorów – propozycje i przykłady usług wyspecjalizowanych w Polsce i za granicą.
• Przygotowanie kadr dla turystyki wiejskiej w kontekście wymiany pokoleniowej na wsi – próba zdiagnozowania procesu w perspektywie „zarządzania wiekiem i zmianami” (age and change management).
• Dobre praktyki – przykłady gospodarstw agroturystycznych prowadzonych przez młodych oraz niemających następców.
• Warsztaty: Wypracowanie rekomendacji dla działań związanych z problematyką starzenia się kadr w turystyce wiejskiej
• „Nie taki bon turystyczny straszny…..”, czyli realizacja płatności Polskim Bonem Turystycznym w gospodarstwach prowadzonych przez seniorów – Przedstawiciel Polskiej Organizacji Turystycznej

PREZENTACJE

Realizacja płatności Polskim Bonem Turystycznym w gospodarstwach prowadzonych przez seniorów

Turystyka Senioralna
Grażyna Busse, Maria Magdalena Poulain

Gospodarstwo Agroturystyczne Zachód Słońca
Ryszard Diaków

Gospodarstwo Agroturystyczne Czesława Ankudowicz

Odpoczywaj na wsi

Kampania „Odpoczywaj na wsi” realizowana jest przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Jej celem jest kreowanie wizerunku obszarów wiejskich, jako turystycznego rynku oferującego zróżnicowane i całoroczne atrakcje. Za obsługę merytoryczną Kampanii odpowiada Polska Federacja Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”