W dniach 14-15.09.2019 zapraszamy do Spały na Dożynki Prezydenckie. Pojawi się tam także stoisko Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi “Odpoczywaj na Wsi”. Dla odwiedzających przygotowaliśmy liczne atrakcje, materiały informacyjne i edukacyjne, konkurs z nagrodami i wiele innych.

  • Warsztaty „Bednarstwo na wsi” oraz „Obowiązki Dziecka na wsi”

Twórca ludowy Pan Marcin Szczepanik, członek Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych poprowadzi warsztaty wytwarzania masła dawnymi technikami oraz jego degustację. Odbędą się również pokazy produkcji lodów metodą tradycyjną sprzed 100 lat. Uczestnicy zostaną zapoznani z narzędziami oraz produktami bednarskimi.  Uczestnicy dowiedzą się również co należało do obowiązków dziecka w dawnej wsi robiąc i będą mogli własnoręcznie wykonać sznurek z pokrzywy.

  • Warsztaty „Opoczyńskie tradycje”

Twórczyni ludowa Pani Zofia Pacan, Prezes Stowarzyszenia Twórców Ludowych Oddziału Piotrkowskiego, właścicielka Regionalnej izby ludowej w Bielowicach poprowadzi  warsztaty z rękodzieła ludowego – kwiaty z bibuły, wycinanki – rózgi, kwadraty, gwiazdy, lalki- dekoracje typowe dla poszczególnych okresów roku obrzędowego i zdobnictwa opoczyńskiej izby.

  • DOŻYNKOWY Galimatias

Uczestnicy otrzymają zadanie dotyczące „Dawnych zwyczajów dożynkowych”. Polegać będzie na poprawieniu pomieszanych opisów lub nazw zwyczajów. Nie będzie to jednak łatwe! Podchwytliwe pytania to nasza specjalność!

Zapraszamy do odwiedzenia stoiska i do wzięcia udziału we wszystkich atrakcjach, które przygotowaliśmy.

Śledźcie nasz profil na facebooku: https://www.facebook.com/odpoczywajnawsi

O kampanii warto poczytać tutaj: https://odpoczywajnawsi.pl/kampania-2019/