Pomorze to bez wątpienia jedno z najbardziej malowniczych miejsc turystycznych w Polsce. A co warto zaznaczyć – z rozwiniętą bazą agroturystyczną. Znajdziemy tam zaciszne gospodarstwa, które otwierają się na gości z całej Polski. To idealne miejsce na sielski wypoczynek w otoczeniu natury. Odkryj Pomorze z perspektywy polskiej wsi.
Pomorze to nie tylko atrakcyjne Trójmiasto, ale także baza agroturystyczna m.in. na Kaszubach, Kociewiu, Żuławach czy też na terenach Pomorza Zachodniego. Wielu z nas plażowanie łączy z wypoczynkiem na łonie natury. Dlatego Pomorze zachęca także do zatrzymania się w licznych kwaterach agroturystycznych oraz obcowania z wiejską naturą i jej tradycjami. Dla tych, którzy pragną odkrywać nowe i odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku, miejsce to proponuje wiele możliwości. Zacznijmy od Pomorza Zachodniego.
Kultura ludowa Pomorza Zachodniego

Chałupa Gburska z Lipuskiej Huty.
Muzeum – Kaszubski Park Etnografıczny


Kultura ludowa Pomorza Zachodniego jest skutkiem asymilacji i kulturowych wydarzeń, które miały miejsce na tych obszarach, na przestrzeni lat. Kolejne fale osiedlania się różnych kultur, począwszy od XII do XIX wieku, zainicjowały powstanie wielu skansenów i wiosek tematycznych wartych zwiedzenia.
Jednym z nich jest Centrum Słowian i Wikingówkliknij i zobacz na Wyspie Ostrów. Można tutaj przenieść się do czasów średniowiecza i zobaczyć meble, narzędzia i przedmioty codziennego użytku tych plemion. Można także samodzielnie ulepić coś z gliny, pisać gęsimi piórami, strzelać z łuku czy też spróbować potrawy wikinga. W Muzeum Morskim w Gryficach zobaczymy „Wystawę Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej”, a w Skansenie w Wałczu – liczne fortyfikacje i schrony jako umocnienia Wału Pomorskiego. Miłośnicy niesamowitego zapachu pieczonego chleba powinni wstąpić do Skansenu Chleba w Ustroniu Morskim, w którym mogą skosztować świeżo wypieczonego swojskiego chleba, zjeść smaczny żurek na zakwasie oraz napić się kwasu chlebowego.
Dla najmłodszych przygotowane są specjalne wioski tematyczne, które niewątpliwie bawią, ale i edukują dzieci. Mowa tutaj m.in:
Dolina Fantazji – Sierakowo Sławieńskie – kliknij i zobacz
Wioska Labiryntów i Źródeł (Paproty),

Gospodarstw agroturystycznych na Pomorzu nie brakuje – poznajmy ich bliżej.

Gospodarstwo agroturystyczne Ola położone w rejonie nadmorskim Wybrzeże Bałtyckie, na skraju wsi w pobliżu lasu. W okolicy warto zwiedzić latarnię morską Stilo, pałac w Sasinie, rezerwat choczewskie cisy,można wybrać się na dłuższą wycieczkę do Łeby, na ruchome wydmy oraz do skansenu w Klukach w Słowińskim Parku Narodowym.

Gospodarstwo Agroturystyczne Ola

Gospodarstwo oddalone jest 3,5 km od morza. Gospodyni w kuchni bazuje na własnych produktach (wędliny, mięsa, warzywa i owoce). Serwuje dania tradycyjnej kuchni polskiej, podaje własne wypieki. Po uzgodnieniu organizuje ogniska z kociołkiem, a w kociołku same smakołyki.

Kliknij i zobacz – Gospodarstwo Agroturystyczne Ola
Gospodarstwo otoczone jest kwiatami, w ogrodzie znajduje się oczko wodne kącik wypoczynkowy. Na dzieci czekają króliczki, ptactwo domowe, smaczne i zdrowe owoce przydomowego sadu. Są huśtawki,trampolina piaskownica i miejsce na ognisko, grill pod zadaszoną wiatką.


Gospodarstwa nie tylko oferują nocleg czy wyżywienie ale również posiadają ciekawą dodatkową ofertę.
Alpaki na Kaszubach – Gospodarstwo, które zajmuje się przede wszystkim hodowlą alpak i lam (wielbłądowate), puszystych i przemiłych zwierzaków, które są atrakcją dla gości.

Alpaki na Kaszubach

Tu, poza wypoczynkiem na łonie natury, czeka na Państwa przygoda z egzotycznymi, mało znanymi dotąd stworzeniami. Alpaki i lamy to zwierzęta spokojne i łagodne, z którymi mogą Państwo spędzić miły czas, poznając ich zwyczaje i oddając się ich terapeutycznym mocom.
Dla Gości zapewniony przyjemny wypoczynek w przytulnych pokojach oraz przepyszne posiłki, które pokrzepią każdego i dodadzą sił na kolejne przygody. Atrakcyjne położenie Gospodarstwa pozwala na poznanie całego regionu oraz tej najbliższej okolicy charakteryzującej się niebywałymi walorami przyrodniczo-turystycznymi, takimi jak: Jaskinie Mirachowskie, Diabelski Kamień, Rezerwat przyrody jeziora Lubygość, Rezerwat przyrody Żurawie Błota (możliwość obserwowania tych wielkich ptaków) – tu znajduje się bunkier tajnej organizacji Gryf Pomorski Ptasia Wola, punkty widokowe np: Strzelina Lechicka i wiele innych atrakcji turystycznych. Gospodarstwo przyjazne dla osób niepełnosprawnych – https://agroturystyka.pl/noclegi?niepelnosprawnosc=1
Kliknij i zobacz – Alpaki na Kaszubach

Osada Stara Baśń – możesz przeżyć tu wspaniałe chwile i nabyć ciekawych umiejętności uczestnicząc w artystycznych warsztatach prowadzonych w osadzie. Mieszkanie wakacyjne z aneksem kuchennym dla 4 osób – przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Oferta skierowana do szkolnych grup zorganizowanych, osób dorosłych, osób indywidualnych i rodzin z dziećmi. Na terenie gospodarstwa altana grillowa z wędzarnia, miejsce na ognisko. Osada Stara Baśń – kliknij i zobacz

Osada Stara Baśń

Gospodarstwo jest zagrodą edukacyjną o tytule „Zioła w naturze i sztuce”. Prowadzone są warsztaty sztuki użytkowej takiej jak: malarstwo, ceramika, zdobnictwo i renowacja mebli. Jeden z laureatów konkursu Bezpieczna kwatera – kliknij i zobacz

Regiony i Atrakcje na Pomorzu
Najważniejszymi regionami na Pomorzu Gdańskim są Kaszuby, Kociewie i Żuławy. Spędzając czas w tutejszych gospodarstwach agroturystycznych, warto przede wszystkim poznać kulturę, tradycję i melodyjną charakterystyczną gwarę zamieszkujących te tereny mieszkańców.

Kuchnia Pomorza
Wspólnym mianownikiem kuchni Pomorza zarówno tej zachodniopomorskiej, jak i z regionu Kaszub i Kociewia, są ryby, których w licznych akwenach wodnych słodkich i słonych na tym obszarze nie brakuje. Są one serwowane na setki sposobów. Wszystkie zupy rybne właśnie tutaj powstały, a największą dumą cieszą się królewskie wędzone węgorze, liny i śledzie.
Charakterystyczną potrawą w rejonie Kaszub są pulki ze śledziem w śmietanie. Pulkami nazywane są tutaj ziemniaki w mundurkach. Już za dawnych czasów wyżywienie Kaszubów cieszyło się prostotą, więc słynnym daniem jest także kasza ze szpyrkami, czyli skwarkami. Do przegryzienia Kaszubi proponują chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym. Z zup najważniejszy jest żurek z kiełbasą. Z potraw mięsnych najczęściej serwowany jest drób, w tym gęsina. Ponoć pierogi z gęsiną są fenomenalne! Słynne są także galaretki z mięsem. Na deser można skosztować dania, o nietuzinkowej nazwie „ruchanki”, czyli okrągłe racuszki wykonane z ciasta chlebowego lub drożdżowego, posypane cukrem.
Chcąc skosztować tych smakołyków warto się wybrać do jednego z gospodarstw agroturystycznych i połączyć konsumowanie z wypoczynkiem.