Kampania 20232023-11-20T14:38:40+01:00

KAMPANIA 2023

TARGI W RAMACH KAMPANII 2023

World Travel Show – Międzynarodowe Targi Turystyczne2023-12-01T11:06:23+01:00

World Travel Show – Międzynarodowe Targi Turystyczne odbędą się 23-25 listopad 2023

W czasie trwania targów, w ciągu trzech dni, czołowe firmy z Polski i zagranicy zaprezentowały szeroką ofertę produktów i usług. Udział w targach był wyjątkową okazją do zapoznania się z najnowszymi trendami na rynku turystycznym oraz do nawiązania kontaktów biznesowych. Elementem charakterystycznym targów była promocja krajów, miast i regionów.

World Travel Show – Międzynarodowe Targi Turystyczne – to miejsce inspiracji dla kilku tysięcy pasjonatów podróży, którzy poszukują destynacji dla swoich wypraw weekendowych czy wakacyjnych. Podczas Targów można było uczestniczyć w konferencjach, warsztatach, debatach m.in. pt. Ustawa o imprezach turystycznych – zmiany oczami organizatorów turystyki; Turystyka Senioralna w Polsce; Cyfrowe gry terenowe na smartfony – nowe oblicze turystyki.

Na stoisku “Odpoczywaj na Wsi” Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi można było skorzystać z  informacji, konsultacji i odpowiedzi na pytania z zakresu turystyki wiejskiej i agroturystyki. Dla gości dostępne były przewodniki, mapy, katalogi z ofertą wypoczynku na wsi.

Podczas każdego dnia trwania imprezy targowej zostały przeprowadzone pokazy oraz warsztaty pt. “Wiejskie dekoracje”.

https://agroturystyka.pl/aktualnosci/relacja-z-miedzynarodowych-targow-turystycznych-tt-warsaw

Targi Smaki Regionów w Poznaniu2023-11-13T11:15:12+01:00

Targi Smaki Regionów w Poznaniu odbyły  się w dniach 29.09-01.10.2023

Smaki Regionów to pełna oryginalnej i smacznej żywności oferta adresowana do współczesnych, bardzo świadomych konsumentów, przykładających dużą uwagę do spożywanych produktów i poszukujących tych, które mają ekologiczne pochodzenie czy też ich produkcja jest potwierdzona certyfikatami jakości.

Na stoisku „Odpoczywaj na wsi” dostępna była oferta gospodarstw agroturystycznych oferujących wyżywienie oparte na lokalnych produktach. Wśród licznych materiałów znaleźć można było pomysły na wypoczynek w Małopolsce, na Lubelszczyźnie, Pomorzu, Wielkopolsce oraz innych województwach m.in. m.in.:

– nowy katalog pt. „Wieś Polska Zaprasza” zawierający ofertę Stowarzyszeń Agroturystycznych zrzeszonych w Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne” wraz z opisem wszystkich obiektów posiadających aktualną rekomendację obiektu – wydawca Polska Federacja Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”;

Dodatkową atrakcją była możliwość wzięcia udziału w warsztatach oraz konkursie pt. Wiejskiej Dekoracje, prowadzone przez twórczynię Panią Anetę Wójcik.

Dożynki Jasnogórskie w Częstochowie2023-09-22T10:33:01+02:00

Od 2  do 3 września 2023 roku na terenie parkingów jasnogórskich w Częstochowie odbyły się Dożynki Jasnogórskie. Była to świetna okazja by sprawdzić jakie korzyści czekają na turystów, którzy wybiorą odpoczynek na wsi.

Oprócz materiałów promocyjnych, przewodników, katalogów obiektów agroturystycznych na stoisku “Odpoczywaj na wsi” przygotowanych zostało mnóstwo atrakcji.
Warsztaty pt. „Podkowa na szczęście” – poprowadziła je twórczyni ludowa Pani Urszula Mirosław.  Podczas warsztatów uczestnicy mogli wykonać ozdobne podkowy z użyciem różnych technik plastycznych i technicznych.
Został zorganizowany konkurs – na najładniejszą podkowę. Dla laureatów konkursu czekały atrakcyjne nagrody.

Dożynki ro święto zakończenia całorocznych prac polowych – spotkanie rolników z całej Polski.
W programie:
Targi: nasienne, paszowe, pszczelarskie;
Wystawy: Polska nauka rolnicza, maszyny i narzędzia rolnicze, przedsiębiorczość, odnawialne źródła energii i mikroinstalacje, zabytkowe maszyny rolnicze, drobny inwentarz;

Ponadto:
Prezentacja sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich
Festiwal produktów tradycyjnych i lokalnych
Prezentacja lokalnych grup działania
Prezentacja zagród edukacyjnych. Kiermasze: kwiatów i krzewów ozdobnych, rolnictwa ekologicznego, produktów rolno-spożywczych
Występy zespołów folklorystycznych

Dziękujemy za tak duże zainteresowanie stoiskiem.

Piknik Poznaj Dobrą Żywność 18 czerwca2023-08-28T12:37:57+02:00

Piknik Poznaj Dobrą Żywność odbył się 18 czerwca na terenie Toru Wyścigów Konnych Służewiec w Warszawie.

Podczas pikniku ponad 100 wystawców zaprezentowało produkty wysokiej jakości, wyróżnione znakami jakości i uczestniczące w systemach jakości żywności.

Prezentacje produktów, degustacje, konkursy czy warsztaty kulinarne to tylko niektóre przyjemności, które zostały zaoferowane gościom wystawcy. Można było skosztować m.in. produktów mięsnych, mlecznych, warzywnych i owocowych, soków, żywności ekologicznej, regionalnej i tradycyjnej.

Na stoisku “Odpoczywaj na wsi” Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oprócz oferty wypoczynku na wsi zostały przeprowadzone pokazy oraz warsztaty przez twórczynię ludową Panią Annę Kucharską. Pokaz

dotyczył wykonania kogutów i kur z siana.

Międzynarodowe Targi Turystyki „W Stronę Słońca”2023-05-29T13:17:34+02:00

Międzynarodowe Targi Turystyki „W Stronę Słońca”

Na opolskim Rynku odbyły się Międzynarodowe Targi Turystyki „W Stronę Słońca” w dniach 26-28 maja 2023 roku. Na Rynku spotkali się mieszkańcy Opola, wystawcy, goście, a przede wszystkim miłośnicy turystyki. Na odwiedzających targi czekały atrakcje turystyczne, kulturalne, sportowe i kulinarne oraz liczne promocje. Oferta wypoczynku na wsi została zaprezentowana na stoisku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi “Odpoczywaj na wsi” na którym nie zabrakło materiałów promujących wypoczynek w gospodarstwach agroturystycznych, atrakcji turystycznych czy też wyspecjalizowanych ofert pobytu na wsi.
Na stoisku „Odpoczywaj na wsi” można było nie tylko skorzystać z profesjonalnego doradztwa, ale również aktywnie uczestniczyć w przygotowanych przez twórców ludowych warsztatach twórczości ludowej oraz pokazach dawnych zawodów, związanych z dziedzictwem kulturowym polskiej wsi.
Twórczyni ludowa Pani Monika Matuła-Wetzlich poprowadziła pokazy i warsztaty pt. „Witraże”. To właśnie m.in. także dzięki obecności twórcy ludowego, którego pasja związana z rękodziełem ludowym przyciągała uwagę gości i angażowała ich do aktywnego udziału w wydarzeniu, stoisko „Odpoczywaj na wsi” cieszyło się ogromną popularnością.
W ramach warsztatów zostały przeprowadzone konkursy z nagrodami dla uczestników targów.

 

TWÓRCY 2022

Monika Matuła-Wetzlich2024-04-20T09:36:35+02:00

Monika Matuła-Wetzlich – prezes klubu rękodzieła „Ziemianka” działającego przy Nałęczowskim Ośrodku Kultury. Na co dzień pełni rolę instruktora warsztatów rękodzieła artystycznego i plastyki dla dzieci i dorosłych w Gminnym Ośrodku Kultury w Wojciechowie. Prowadzi warsztaty m.in. pn. „tkactwo na mini krosnach”, „witrażowa wycinanka” oraz „mandale”.

 

To właśnie m.in. także dzięki obecności twórcy ludowego, którego pasja związana z rękodziełem ludowym przyciągała uwagę gości i angażowała ich do aktywnego udziału w wydarzeniu, stoisko „Odpoczywaj na wsi” cieszyło się ogromną popularnością.

W ramach warsztatów uczestnicy wykonują na krośnie ekologicznym oplot osnowy z nici bawełnianych, następnie przy użyciu igły do tkania stworzą mini makatkę/podkładkę z kolorowej włóczki, witrażowe liście oraz mandale (forma papieroplastyki obrzędowej).

e-mail: m-monika@wp.pl,
www.ziemianki.pl.tl.

Aneta Wójcik2024-04-20T13:25:41+02:00

Prezes Stowarzyszenia Agroturystycznego Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego.  Aktywnie promuje gospodarstwa agroturystyczne z terenu województwa lubelskiego. Inspektor kategoryzacyjny. W ramach warsztatów prowadzi zajęcia wykonania dekoracji. Student Uniwersytetu III Wieku, gdzie swoje pasje z twórczości ludowej rozwija pod okien najlepszych specjalistów.

Podczas wydarzeń będzie prowadzić pokazy dotyczące tworzenia różnych kwiatów z krepiny.

Osoba prowadząca pokaz z powycina kawałki bibuły, następnie uformuje ją w płatki kwiatów i połączy elementy przy pomocy nici, drucika, kleju, tak aby powstał kwiatek. Następnie z kilku gotowych kwitów stworzy kompozycję, która zostaje razem połączona. Następnie do prac zostaną zaproszeni goście stoiska.

Urszula Mirosław2023-09-24T14:58:18+02:00

Pani Urszula Mirosław jest z wykształcenia plastyczką. Na co dzień pełni rolę przewodniczki po Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie.

Twórczyni ludowa Pani Urszula Mirosław prowadzi różne pokazy i warsztaty np.  „medaliony kowala”, „wianki z Nocy Świętojańskiej” oraz „podkowa na szczęście”.

Podczas warsztatu pt. „medaliony kowala” dzieci oraz dorośli otrzymują płytkę z cienkiej blachy żelaznej w formie okręgu, następnie za pomocą stempla ozdabiają ją techniką kowali – delikatnie uderzając młotkiem w dłutko z wybranym kształtem.

W trakcie warsztatu pt. „wianki Nocy Świętojańskiej” uczestnicy  wykonują wianki z bibuły. Do wykonania wianków używają bibuły marszczonej, w dowolnych kolorach, drut do stworzenia „otoka” klej, sznurek, nożyczki. Kwiatki wykonane z bibułki są doczepiane (doklejane) do otoka.

Podczas warsztatu pt. „podkowa na szczęście” goście ozdabiają różnymi elementami – bibułą, guzikami, wycinankami z kolorowego papieru, plasteliną – przygotowane z twardego papieru formy podków.

Anna Kucharska Siedlisko Besiekiery2023-08-28T11:52:51+02:00

Pani Anna jest członkiem sieci Zagród Edukacyjnych. Prowadziła, pokazy, warsztaty pt. Wiejskie ozdoby z siana. Uczestnicy ozdabiali z siana wycięte kształty koguta/ kury z kartonu. Gotową formę okręcali sianem nadając kształt koguta. W ramach warsztatów został przeprowadzony konkurs na najładniej ozdobionego koguta lub kurę z nagrodami dla uczestników.
Siedlisko Besiekiery – oddaje gościom do dyspozycji 4 pokoje. Oprócz pobytów, organizowane są także warsztaty z cyklu wskrzeszania ginących rzemiosł, takie jak garncarstwo, bibułkarstwo, papieroplastyka czy malarstwo.

EKSPERCI 2022

Andrzej Mikołajewicz2023-08-28T11:41:41+02:00

Andrzej Mikołajewicz – prelegent na seminarium we Wrocławiu. Omówił temat dotyczący Roli kategoryzacji Wiejskiej Bazy Noclegowej w kształtowaniu jakości usług oraz specjalizacji turystyki wiejskiej.

Pełni funkcję członka Zarządu Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”, współpracuje z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego. Jest administrator strony internetowej www.goralskie.net. Brał udział  w opracowaniu i realizacji projektów dot. różnorodnych form wypoczynku w turystyce wiejskiej m.in „Małopolska regionem ziół”; „Karpacki szlak rowerowy w Małopolsce”, „Wypoczynek z potęgowaniem zdrowia”. Na co dzień prowadzi gospodarstwo agroturystyczne. Bierze czynny udział w konsultacjach międzynarodowych m.in. z Ukrainą.

e-mail: czorsztyn@czorsztyn.com.pl

https://agroturystyka.pl/noclegi/433

Andrzej Kwiatkowski2024-04-20T09:32:43+02:00

Prezes Lubelskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego. Prowadzi pilotażowe działania na rzecz wdrożenia agroturystyki. Czynnie bierze udział w działaniach organizacji pozarządowych działających na rzecz promocji turystyki wiejskiej. Koordynator wielu wydawnictw. Wykształcenie wyższe – specjalność: systemy informacyjne – Wydział Elektrotechniki i Informatyki. Inspektor kategoryzacyjny Wiejskiej Bazy Noclegowej.
Moderator  prowadzący cykl szkoleń: „Rozwój innowacyjnych produktów turystycznych na terenach wiejskich poprzez wdrażanie geocachingu w turystyce wiejskiej i agroturystyce oraz jego upowszechnienie”.
Prelegent podczas konferencji pt. „Promocja produktu turystyki wiejskiej i agroturystyki w kontekście nowych trendów rynku turystycznego” w dniu 25 listopada 2016r, na terenie Centrum Targowo-Kongresowego MT Polska, ul. Marsa 56 Hala D. Omówił temat : „Geocaching w Polsce”. Prezentacja służyła przybliżeniu znaczenia zastosowania gry turystycznej, jakie korzyści daje regionom, jak można zaprezentować inne ciekawe miejsca, które nie pokazałoby się w żaden inny konwencjonalny sposób. Jak można aktywizować środowisko lokalne do promocji lokalnych ciekawostek.Prelegent na seminarium pt. Promocja oferty turystyki wiejskiej. Omówił temat: Rola stowarzyszeń agroturystycznych w promocji oferty turystyki wiejskiej

e-mail: agro@chodel.com

Urszula Mirosław2024-04-20T09:35:14+02:00

Urszula Mirosław – aktywnie działa w Stowarzyszeniu Kowali Polskich, a od 2019 roku jest jego Wiceprezesem. Inicjuje szereg przedsięwzięć dla ratowania ginącego zawodu jakim jest kowalstwo na wsi, jego tradycja i historia. Uczestniczyła oraz koordynowała tworzenie oferty turystycznej i warsztatowej Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie. Jest współorganizatorem Ogólnopolskich Spotkań Kowalskich, który ma na celu zainteresowanie ludzi zawodem oraz nauczenie ich podstawowych technik kucia, zdobienia i obróbki metalu jak również umiejętności z dziedziny kowalstwa użytkowego. Dzięki organizowanemu rok rocznie wydarzeniu jest możliwość poznania historii i cech regionalnych kowalstwa w Polsce. Od 2003 roku działa w Gminnym Ośrodku Kultury w Wojciechowie.
W ramach zrealizowanych przez nią przedsięwzięć zorganizowała wiele wyjazdów studyjnych, wycieczek dla dorosłych i dzieci, opartych na wymianie wiedzy, doświadczenia, dobrych praktyk w turystyce. Od początku aktywnie współpracuje z samorządami lokalnymi, regionalnymi oraz organizacjami oraz instytucjami w dziedzinie turystyki na obszarach wiejskich, turystyki wiejskiej i agroturystyki, dbając o rozwój oraz promocję twórczości ludowej, atrakcji turystycznych w Polsce.
Od 2010 roku poza działalnością w Stowarzyszeniu oraz w Gminie aktywnie współpracuje z Polską Federacją Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne” uczestnicząc w szkoleniach, warsztatach, targach turystycznych co wpływa na rozwój turystyki aktywnej w oparciu o zasoby dziedzictwa kulturowego.
Członek do spraw promocji Lokalnej Organizacji Turystycznej „Kraina Lessowych Wąwozów”. Inspektor certyfikujący obiekty, atrakcje turystyczne w ramach certyfikacji produktów Polskiej Marki Turystycznej Krainy Lessowych Wąwozów.
Od 2017 roku obsługuje stoisko wystawiennicze Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Odpoczywaj na wsi”, gdzie jako ekspert – informuje oraz świadczy usługi doradcze w tym: udziela informacji, konsultacji i odpowiedzi na pytania z zakresu turystyki wiejskiej, na temat prowadzenia działalności gospodarczej na obszarach wiejskich, w tym agroturystyki, prowadzi rozmowy mające na celu promocję oferty turystyki wiejskiej oraz zachęca do podjęcia działalności turystycznej na wsi przez potencjalnych Kwaterodawców.

Autor i współautor wielu publikacji m.in. Z podróżnikami przez pokolenia – monografia Kapeli Wojciechowskiej; Przydrożna Zaduma – szlak kapliczkowy Ziemi Wojciechowskiej; „Szlakiem kultury sakralnej Ziemi Nałęczowskiej, Godumy po Wojciechosku, Album „Wieża Ariańska”, Album „Kowalskie dzieła sztuki”, Folder promujący kwatery agroturystyczne, których oferta wybiega ponad standardowo proponowany noclegi i wyżywienie „Sielskie lubelskie – Kwatery z pasją”, katalog Wieś Polska Zaprasza z bazą kwater rekomendowanych zrzeszonych w stowarzyszeniach agroturystycznych przynależnych do Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej, Certyfikowane Produkty Polskiej Marki Turystycznej Krainy Lessowych Wąwozów.

e-mail: ulamiroslaw@wp.pl

Wojciech Popko2023-05-29T10:31:25+02:00

Wojciech Popko – prowadził obsługę stoiska na większości Targach oraz imprezach promocyjnych w ramach kampanii. Prelegent na seminarium w Łodzi. oraz w Warszawie. Omówił temat dotyczący budowy i promocji produktów turystyki wiejskiej na bazie enoturystyki oraz Korzyści wynikające ze specjalizacji oferty gospodarstwa agroturystycznego.

Prywatnie jest Prezesem Stowarzyszenia Kwaterodawców Miasta i Gminy Zwierzyniec. Na co dzień prowadzi gospodarstwo enoturystyczne. Założyciel jednej z najlepszych winnic na Roztoczu.  Prowadzi zajęcia we własnej zagrodzie edukacyjnej. Propaguje różnorodne formy wypoczynku w gospodarstwach rolnych. Czynnie uczestniczy w organizacji szkoleń. Z wielkim zaangażowaniem obsługuje imprezy turystyczne i agroturystyczne na stanowisku Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej GG. Współpracuje przy opracowywaniu i wydawaniu wydawnictw w dziedzinie turystyki i agroturystyki.

e-mail: polana@polana.info.pl

Wiesław Czerniec2024-04-20T09:34:17+02:00

Wiesław Czerniec – prelegent na seminarium w Warszawie. Omówił temat związany z trendami w turystyce wiejskiej wynikające z Programu Rozwoju Turystyki Wiejskiej w Polsce. Prelegent na seminarium w Szczecinie. Omówił temat – Portal www.odpoczywajnawsi.pl jako narzędzie promocji Konsorcjum Turystyki Wiejskiej oraz Kampanii „Odpoczywaj na wsi”.

Pełni funkcje Prezesa Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej Gospodarstwa Gościnne”,  Dyrektora Lokalnej Organizacji Turystycznej “Kraina Lessowych Wąwozów”, Prezesa Lubelskiego Związku Stowarzyszeń Agroturystycznych.

Pracując jako Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wojciechowie, był założycielem Muzeum Kowalstwa oraz organizatorem wielu imprez, które w znaczący sposób przyczyniły się do ratowania tradycyjnego kowalstwa ludowego. Koordynator wielu projektów szkoleniowych skierowanych do mieszkańców wsi. Jest autorem koncepcji internetowego serwisu promocji  oferty agroturystycznej www.agroturystyka.pl oraz internetowego systemu oceny Wiejskiej Bazy Noclegowej. Bierze udział w działaniach na rzecz wdrożenia kategoryzacji Wiejskiej Bazy Noclegowej, w tym wdrożenia specjalizacji gospodarstw, promocji tematycznych ofert w serwisie www.agroturystyka.pl. Wykładowca wielu konferencji, seminarium, wykładów oraz warsztatów propagujących turystykę i agroturystykę.

e-mail: wczerniec@gmail.com

Jagoda Urszula Jóźwik2024-05-09T12:47:13+02:00

Jagoda Urszula Jóźwik – Specjalista ds. informacji agroturystycznej Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „Gospdarstwa Gościnne”. Specjalista z zakresu promocji kwater agroturystycznych w Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”, w związku z tym prowadzi weryfikację kategoryzacji obiektów – Wiejskiej Bazy Noclegowej. Bierze czynny udział w opracowaniu merytorycznym wielu wydawnictw. Przede wszystkim prowadzi aktywną współpracę z kwaterodawcami, inspektorami Wiejskiej Bazy Noclegowej. Wykształcenie wyższe.
Jest administratorem strony internetowej www.agroturystyka.pl, www.pftw.pl oraz www.odpoczywajnawsi.pl. Współpracuje przy organizacji szkoleń, konkursów oraz pomocy przy realizacji projektów dla instytucji.

Obsługiwała szkolenie pn. „Wykorzystanie dziedzictwa lokalnego do budowy produktu turystyki wiejskiej” w ramach projektu grantowego organizowanego przez Lubelski Związek Stowarzyszeń Agroturystycznych. Prelegent na szkoleniu Lubelskiego Związku Stowarzyszeń Agroturystycznych w Wojciechowie, 2019 rok – omówiła temat: Promocja w serwisie www.agroturystyka.pl jako internetowym narzędziu informacji, promocji i sprzedaży oferty agroturystycznej. Samodzielna administracja stroną.
Prowadziła konsultacje dla Polskiej Organizacji Turystycznej dotyczącej projektu pn. „Identyfikacja, upowszechnianie i promocja dobrych praktyk w turystyce na obszarach wiejskich – kontynuacja”. Konsultacja dotyczyła standardów jakości wynikających z kryteriów Kategoryzacji Wiejskiej Bazy Noclegowej w celu opracowania regulaminu konkursu. Opracowany z udziałem konsumentów system to zbiór wymagań dotyczących zarówno infrastruktury jak i usług towarzyszących.

Obsługa oraz współorganizacja seminariów/ warsztatów/ konferencji.

Realizator oraz obsługa wielu projektów m.in ,,Wzmocnienie jakości usług agroturystycznych na Warmii i Mazurach poprzez wdrażanie systemu kategoryzacji wiejskiej bazy noclegowej’’; “Podnoszenie jakości usług agroturystycznych w Małopolsce opartych na autentycznych elementach regionalnych”; „Promocja turystyki odpowiedzialnej w gospodarstwach ekologicznych i tradycyjnych w Polsce”.

Inspektor certyfikujący obiekty, atrakcje turystyczne w ramach certyfikacji produktów Polskiej Marki Turystycznej Krainy Lessowych Wąwozów.

https://www.facebook.com/jagoda.jozwik.9/

e-mail: jagoda@agroturystyka.pl

Przejdź do góry