Kilka słów o plebiscycie Laureaci plebiscytu Kwatera z pomysłem…
Na fanpage Facebook Odpoczywajnawsi zostały zaprezentowane wizytówki ofertowe 15 gospodarstw agroturystycznych – miejsc wyjątkowych, prowadzonych przez ludzi z pasją, pragnących swoim zawodem czy hobby zarazić przybywających turystów. Gospodarstwo, które otrzymało najwięcej głosów (głosowanie za pomocą reakcji klikając – lubię to/ serduszko) wygrało PLEBISCYT na najciekawszą ofertę wypoczynku na wsi.

Doboszówka
Doboszówka

Z wynikiem 454 polubień I miejsce wygrała Osada Leśna DOBOSZÓWKA https://odpoczywajnawsi.pl/agro/lubelskie/osada-lesna-doboszowka/
Doboszówka to miejsce, które powstało z potrzeby serca, położone pośród Lasów Janowskich na Lubelszczyźnie. To prawdziwa agroturystyka, gdzie bez zastanowienia można biegać bez butów po łące, tańczyć w deszczu, do rana spać w hamaku przy tlącym się ognisku, gapić się w gwieździste niebo czy gadać ze zwierzętami.
Pomysł na kwaterę to przede wszystkim dawanie gościom dobrego produktu i pełen profesjonalizm. Codziennie oferowane są inne warsztaty i animacje integrujące dla całych rodzin, m.in. wykorzystujące zasoby wsi. Są to m.in.: warsztaty tradycyjnego wypieku chleba i robienia masła „Od ziarenka do bochenka”, warsztaty „W krainie zwierząt”, gdzie uczestnicy mają bliski kontakt ze zwierzętami, poznają gatunki zwierząt zamieszkujące gospodarstwo, a także biorą udział w kreatywnych zajęciach plastycznych tworzenia zwierzątek z siana, zajęcia rekreacyjne na świeżym powietrzu survival połączone z szukaniem skarbów, rozpalaniem ogniska krzesiwem, gotowaniem herbatki ziołowej ze zdobyczy leśnych oraz strzelaniem z łuku, tradycyjny wypiek proziaków na blachach kuchni kaflowej oraz warsztaty rękodzielnicze (przędzenie, garncarstwo, wyplatanie z rogożyny).
Poza warsztatami mieszkańcy mają do dyspozycji wszystkie atrakcje, które oferuje gospodarstwo: plac zabaw, boiska, staw rekreacyjny, miejsca relaksu itd. Stawiając na dobry produkt jako gospodarstwo prowadzona jest również wyśmienita kuchnia z produktów wytwarzanych w ramach Doboszowej Spiżarni, pod nazwą „Otuleni naturą”. Są to wędzone mięsa, ryby, sery, a także pasztety, chleby na naturalnym zakwasie, konfitury i soki.

Drugie miejsce zajęło Łopusze, gospodarstwo agroturystyczne położone w malowniczym Beskidzie Wyspowym. https://odpoczywajnawsi.pl/agro/malopolskie/lopusze/
Dom położony, niczym leśniczówka, blisko szlaku turystycznego. Znakomite warunki dla rodzin i grup przyjaciół. Kwatera o wyższym standardzie – kategoria dwa słoneczka.
Z okien sali bilardowej widać nocą światła Wieliczki i Krakowa! Łopusze to miejsce bardzo zielone, pełne ptaków, kwiatów i ziół. Otoczone gajami brzozowymi, od rana w opiece słońca (stok południowo- zachodni) sprzyja wyciszeniu, spacerom i przyjaźni z naturą. Gospodarstwo specjalistyczne, położone na szlaku Małopolska Wieś dla Dzieci dedykowane szczególnie rodzinom.
Na Małych Gości czeka Wioska Leśnych Ludzi – plac zabaw i piaskownica. W ogrodzie znajduje się miejsce na “harcerskie” ognisko lub grill oraz liczne miejsca do piknikowania :) W pobliżu placu zabaw jest stół ogrodowy i ogródek ziołowy oraz zagajnik brzozowy z hamakiem – idealne zakątki do zgłębiania lektury lub melodii ptaków.
Dla miłośników przyrody i spacerów jest Dziki Trakt- szlak w formie pętli okalający gospodarstwo. Wiedzie wzdłuż dzikich łąk pełnych lebiody i macierzanki oraz urokliwych polskich miedz z dziką różą i tarniną! Końcowy etap to las brzozowy.
Dla dzieci natomiast “Skarby Ziołowego Wzgórza”. Prowadzi je gospodyni posiadająca dyplom pedagoga. Dzieci obserwują i poznają przyrodę, szukają skarbu z mapą, czerpią papier sitem, malują na sztalugach- Mały Monet, czytają autorskie opowiadania o faunie i florze Beskidu Wyspowego. Wszystkiemu przygląda się łopuszański Ziołowy Dziadek, który pisze do dzieci zaszyfrowane listy.

Trzecie miejsce Owczarzówka – W czarującej scenerii Beskidu Niskiego, u podnóża Magurskiego Parku Narodowego znajduje się malownicza miejscowość Męcina Mała, gdzie na gości czeka „Owczarzówka”. Gości, któzy pragną odetchnąć od miejskiego zgiełku i stresu. Gość naszego domu nacieszy ducha przyrodą, posmakuje wypoczynku na łonie natury i zadowoli podniebienie smakołykami gospodyni. Zaletą okolicy jest spokój, cisza, czyste środowisko, lasy bogate w owoce runa leśnego.

Prowadzone jest ekologiczne gospodarstwo o tradycyjnym profilu, zajmujące się hodowlą krów rasy polskiej. Gospodarstwo posiada trzy słoneczka rekomendowane przez „Polską Federację Turystyki Wiejskiej”. Oferta opierta jest na staropolskiej kulturze, z której czerpane są inspiracje kulinarne. Gospodarze dzielą się wiedzą na temat tradycyjnego wypieku wiejskiego chleba w piecu opalanym drewnem, w czasie organizowanych warsztatów kulinarnych. Zgromadzony został stary sprzęt gospodarstwa domowego i wyeksponowany w wiacie oraz izbie wiejskiej. Goście mają również możliwość zaangażowania się w wszelakie prace polowe, m.in. zbieranie ziemniaków, zbieranie warzyw i owoców, karmienie zwierząt, podlewanie roślin w szklarni i warzywniku. Karmienie kurcząt, zbieranie jajek oraz nauka dojenia krów są ulubionymi zajęciami dzieci które nas odwiedzają.

Plebiscyt był nie tylko okazją do pokazania „swojego obiektu od najlepszej strony” ale również, stworzył możliwość odświeżenia kontaktów, zabawy w zdrową rywalizacje oraz przedstawienia możliwości jakie daje nam wieś.