Aktywny wypoczynek na wsi to nie tylko wycieczki piesze czy rowerowe. Wypoczywając na wsi można również poznawać jej zwyczaje, obrzędy, tradycje kulinarne a także twórców ludowych którzy chętnie dzielą się z gośćmi swoją umiejętnością.
Wiele kwater agroturystycznych ma w swojej ofercie warsztaty rękodzieła dla dorosłych oraz dzieci, uczestnicząc w których poznajemy tradycyjne techniki, a także historię odwiedzanych miejscowości. Wielu twórców w swojej ofercie ma noclegi i możliwość uczestnictwa w kilkudniowych warsztatach z danej dziedziny twórczości ludowej.

Czym jest sztuka ludowa ?
Sztuka ludowa staje się poszukiwanym produktem turystycznym charakterystycznym dla danego regionu. Wiele jest wsi w Polsce, których mieszkańcy specjalizują się w danych jej dziedzinach, wokół nich tworzą się wsie tematyczne, pozwalające poznać proces wyrobu przedmiotów artystycznych od wyprodukowania surowca do powstania efektu końcowego.

Poszczególne gałęzie sztuki ludowej są często tematem wiodącym imprez lokalnych i festiwali, na których licznie zgromadzona publiczność może nie tylko zakupić ręcznie wykonane, oryginalne przedmioty „ z duszą” , ale również nauczyć się je wykonywać.

Zachęcamy wszystkich turystów do odwiedzania w swoich podróżach lokalnych twórców ludowych, którzy wytwarzają przedmioty piękne i niepowtarzalne, kultywując tradycyjne techniki przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Zachęcamy też twórców i rzemieślników aby otwierali swoje warsztaty dla potrzeb turystyki i prezentowali odwiedzającym je gościom swoje unikatowe wyroby i umiejętności.

Miejscem gdzie warto zamieścić swoją ofertę jest portal www.odpoczywajnawsi.pl będący skarbnicą wiedzy nie tylko na temat kwater agroturystycznych ale również bazą propozycji na aktywny odpoczynek wśród wiejskich krajobrazów i ludzi którzy kultywują tradycję, obrzędy i sztukę ludową.