Twórcy ludowi kampanii Odpoczywaj na wsi to prawdziwi artyści, rękodzielnicy. Do dziś twórczość ludowa ma szczególne znaczenie. Dba się o jej wierność tradycyjnym i regionalnym kanonom. Bogactwa wyrobów, które dzięki różnorodności regionów i przenikaniu się wielu kultur, niespotykane w innych krajach tej części Europy.
Rękodziełem tradycyjnym, kwalifikowanym, ludowym jest zarówno garncarstwo tradycyjne, kowalstwo artystyczne, są też wyroby plastyki obrzędowej, wycinanki. Ale również  wykonana ręcznie biżuteria, gobeliny tkane na krosnach, koronki, hafty na tkaninach, obrazy malowanych na szkle czy innych materiałach, rzeźby wykonywane w drewnie, rogach, kamieniach czy metalu, plecionkarstwo, wyroby ze skóry i inne.
Podczas kampanii “Odpoczywaj na wsi”, można było podpatrzeć jak również aktywnie uczestniczyć w warsztatach twórczości ludowej.

Twórcy ludowi kampanii Odpoczywaj na wsi

Województwo wielkopolskie – Mariola Bzdręga i Ryszard Kurylonek
Właściciele gospodarstwa agroturystycznego, Sycyn pod Lipą, obecnie znanym jako “Zagroda na zadupiu”. Wielkim zainteresowaniem odwiedzających gospodarstwo są warsztaty prowadzone przez właścicieli. W gospodarstwie w wolnostojącym piecu opalanym drewnem wypiekany jest tradycyjny chleb na zakwasie, w oparciu o stare lokalne receptury. Gospodarstwo zostało członkiem sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolski. Uczestnicy wielu targów turystycznych, festiwali, majówek i dożynek, podczas których smak i zapach świeżego chleba był nieodłącznym elementem stoisk e-mail: molab4@wp.pl

Województwo dolnośląskie – Agata Kowal-Ruschil
Kowalowe Skały – Zagroda edukacyjna położona w urokliwej miejscowości, Wrzeszczyn 25a, 58-508 Jelenia Góra. W wyjątkowym gospodarstwie hoduje się owce wrzosówki, daniele, króliki oraz kury. Prowadzone są pokazy, warsztaty „Od owieczki do niteczki” – przerobu wełny owiec wrzosówek hodowanych w gospodarstwie, pokazy gręplowania, przędzenia, tkania, wykonania ekomaskotki z wełny czesankowej według autorskiego projektu.
e-mail: kowalruschil@gmail.com http://kowaloweskaly.pl/

Inne rękodzieła.

Gospodarstwo Malinowskich
Gospodarstwo edukacyjne. Na co dzień zajmują się hodowlą pszczół oraz pozyskiwaniem produktów pszczelich. Stworzony został zielnik w którym odwiedzający zapoznają się z roślinami, ziołami i owadami. W przeszklonych ulach uczestnicy warsztatów mają możliwość bezpośredniego podglądania rodziny pszczelej. W gospodarstwie na szczególne okazje wypiekane były pierniczki następnie ozdobnie lukrowane. Tradycję tą przekazywana jest w trakcie warsztatów: wypieku pierników oraz lukrowania. e.malinowska@vp.pl, https://gospodarstwomalinowskich.business.site/

Województwo lubelskie – Pracownia Rękodzieła Wioletta Mazurek
Twórczyni ludowa z „Pracownia Rękodzieła – Wioletta Mazurek” zajmuję się upiększaniem i ozdabianiem przedmiotów oraz dekorowaniem wnętrz dekoracją kwiatową. W trakcie warsztatu np. z dekoracji na tkaninie, uczestniczki i uczestnicy poznają zasady odbijania szablonów na tkaninach. Szablony odbijane sa na torbach bawełnianych.
e-mail: wiomaz4@gmail.com
https://www.facebook.com/pages/category/Local-Business/WM-Pracownia-R%C4%99kodzie%C5%82a-1659859377633179/

Urszula Mirosław
Plastyczka oraz przewodniczka w Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie. Pani Urszula poprowadziła warsztaty „podkowa z masy solnej” oraz „zdobienie żelaza”. Dzieci wykonali ozdobne podkowy oraz zdobili krążki metalowe za pomocą kowalskich stempli. W formie rekwizytów były różne rodzaje podków: zimowa i letnia, ortopedyczna itp. dzięki którym uczestnicy poznali różnice między podkowami.

Województwo zachodniopomorskie – Daniel Stawski,
Właściciel warsztatu kowalskiego „Kuźnia Rogata”. Prowadzi warsztaty oraz pokazy nawiązujące do tradycyjnego kowalstwa ludowego. Specjalizuje się w rekonstrukcji historycznej prezentując dawne techniki i wyroby kowalskie z czasów średniowiecza. Zajmuje się również wytwarzaniem dekoracji jak i przedmiotów użytkowych z użyciem technik kowalskich i metaloplastycznych.
e-mail: daniel12mornald@gmail.com
https://www.facebook.com/daniel.stawski.370