Miłomłyn w sercu Kanału Elbląskiego

Gmina Miłomłyn – Na Warmii i Mazurach na razie tylko Gołdap posiada status uzdrowiska, ale pretendentów na leczniczą miejscowość jest jeszcze kilku. Wśród nich Miłomłyn położony w sercu Kanału Elbląskiego. To tu łączą się szlaki wodne prowadzące z Elbląga, Ostródy i Iławy. Co sprawia, że to małe miasteczko wyróżnia się uzdrowiskowym klimatem? To warunki bioklimatyczne o właściwościach leczniczych i profilaktycznych, które mogą być wykorzystywane w leczeniu chorób narządów ruchu i stanów pourazowych, chorób reumatologicznych oraz górnych i dolnych dróg oddechowych. W „najzdrowszej” części gminy w pobliżu Jeziora Ilińskiego powstał leśny park uzdrowiskowy, który pomaga w terapii poprzez ruch wśród drzew wydzielających specyficzne lecznicze substancje. To również atrakcja dla zwolenników rekreacji na łonie natury wyposażona w stacje terapeutyczne wraz z zestawami urządzeń siłowni plenerowej. Zielonych terenów w gminie nie brakuje, bo lasy to prawie połowa jej powierzchni. Wśród nich króluje zaś długowieczna sosna o wysokiej jakości drewna. Przed wiekami jej pnie służyły do produkcji masztów okrętowych morskich potęg Europy.
Na potrzeby uzdrowiskowej infrastruktury wykorzystano również dawny nasyp kolejowy w poprzek Jeziora Ilińskiego, którego historia sięga XIX w. Ustawiono tu pomosty nawodne, ławki i stojaki dla rowerów oraz oświetlenie solarne. Tak powstała trasa leczenia spacerowego do terenoterapii. Tu leczą nie tylko drzewa, ale również wszechobecna przestrzeń wody, która daje ukojenie oczom. Nieopodal urządzono plażę ze statkiem pirackim dla najmłodszych i boiskiem do gry w piłkę plażową dla amatorów sportu. Już niebawem nowym miejscem uzdrowiskowym w gminie będzie też tężnia solankowa przy ul. Zatokowej.

Gmina Miłomłyn gościnna od wieków

Miłomłyn jest też idealny do uprawiania turystyki wodnej. W miasteczku funkcjonuje gminna przystań dla jednostek pływających wraz ze slipem, a także Przystań na Wyspie oferująca dodatkowo wynajem sprzętu wodnego, możliwość rozbicia namiotu lub postój kampera, a także organizująca rozmaite wyprawy kajakowe. Wody Kanału Elbląskiego to źródło wciąż nieodkrytych tajemnic i jeszcze mało znanych ciekawostek. Ten, kto wybierze się szlakiem wodnym do Iławy, będzie miał okazję płynąć akweduktem karnickim. To obok śluź i pochylni ewenement w całym systemie Kanału Elbląskiego. Usypano go na Jeziorze Karnickim w taki sposób, że lustro wody znajduje się 2 metry nad poziomem jeziora.
Ale Gmina Miłomłyn ma do zaoferowania znacznie więcej. Szlaki kajakowe, rowerowe, piesze i spacerowe, wypoczynek w zabytkowym zamku, luksusowym ośrodku wypoczynkowym czy też w domkach letniskowych i kwaterach prywatnych, rejsy statkiem, birdwatching, wędzone szynki, pieczone prosiaki, miody i tradycyjne sery to tylko niektóre propozycje, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie.

Gmina Miłomłyn – zapraszamy

Leśny Park Uzdrowiskowy

Szlaki Turystyczne

Trasa leczenia spacerowego do terenoterapii