Wyjątkowe agrowakacje w Sudetach.

Zastanawiasz się gdzie go spędzić wakacje niewątpliwie wyjątkowe agrowakacje w Sudetach. Wybierz polską wieś i ruszaj w góry! Na miłośników górskich krajobrazów czeka
46 pasm górskich, które wchodzą w skład trzech łańcuchów – Sudetów, Gór Świętokrzyskich oraz Karpat. Wakacje w górskich wsiach to dobry pomysł zarówno dla rodzin z dziećmi, miłośników zwierząt, jak i wielbicieli oscypka oraz pasjonatów wspinaczki lub kolarstwa górskiego. Świeże powietrze, cisza, swojskie i domowe jedzenie oraz bliskość przyrody to niewątpliwie atuty „agroturystyki”. Ale jakie jeszcze atrakcje mają do zaoferowania górskie wsie pośród szczytów
i dolin? Przeczytaj nasz przodownik i wybierz miejsce wypoczynku dla siebie. Agrowakacje w górach to bogata oferta dla każdego!

https://agroturystyka.pl/dolnoslaskie_id_1701.html?woje=15

Sudety odkrywców i przestworzy

W Sudetach, jednych z najstarszych pasm górskich w Europie, znajdziemy wiele malowniczych i atrakcyjnych turystycznie wsi i miasteczek. O bogatej historii, ze wspaniałymi ruinami majestatycznych zamków oraz miejscami uzdrowiskowymi.
Najwięcej gospodarstw agroturystycznych zlokalizowanych jest u podnóża najwyższego szczytu Sudetów – Śnieżki. Górscy wspinacze mogą skorzystać tutaj z ok. 30 km szlaku czerwonego, przebiegającego po polskiej i czeskiej granicy, nazywanym Drogą Przyjaźni Polsko-Czeskiej. Ciekawą atrakcją przyrodniczą w Sudetach, która niewątpliwie przyciąga turystów, jest także jaskinia Niedźwiedzia, która posiada około 3 km sal i korytarzy. Z kolei Kudowa Zdrój – małe miasteczko na pograniczu Gór Stołowych i Pogórza Orlickiego słynie z wód o właściwościach leczniczych, pięknych krajobrazów, bliskości obiektów muzealnych i kulturowych. Znajduje się tutaj park zdrojowy z pijalnią wód mineralnych, dlatego tak chętnie przyjeżdżają tutaj kuracjusze.

W Sudetach można także zarazić się pasją do nauk o Ziemi i zostać „Dyplomowanym Odkrywcą”. Zarówno Ci trochę starsi, jak i najmłodsi powinni odwiedzić Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów w Dobkowie – pięknej dolnośląskiej wsi, która zdobyła Europejską Nagrodę Odnowy Wsi. Zachowała się tu niemal w stanie doskonałym sudecka architektura wiejska z ładem przestrzennym i historycznym centrum wsi. Na turystów czekają oczywiście pozostałości dawnych wulkanów, ciekawe geopunkty ze skałami osadowymi, wapieniami z Wojcieszowa, czy osadami polodowcowymi z granitami przywleczonymi ze Skandynawii. W okolicznej Wiosce Piasku i Kamienia możemy natomiast odbyć „Spacer po dnie morza kredowego”, a w Wiosce Barwnych Wątków poznać kolorowe historie regionu. Z kolei poszukiwacze skarbów koniecznie powinni odwiedzić Złoty Stok u podnóża Gór Złotych. To tam właśnie znajdziemy najstarszą w Polsce kopalnię złota. Przechodząc podziemną trasą turystyczną zobaczymy „Chodnik Śmierci” oraz podziemny wodospad w sztolni „Czarnej”.

Gdzie jedziemy….Eko Bajka

Warto odwiedzić również Skansen Gotwaldówka w Kątach Bystrzyckich, gdzie możemy między innymi wziąć udział w warsztatach z pieczenia chleba. W Wambierzycach zaś możemy odwiedzić Skansen Dawnych Sprzętów – historia prezentowanej kolekcji sięga lat 60-tych XX wieku. Można w nim oglądać różnego typu sprzęty domowe, wyposażenie wnętrz mieszkalnych, warsztatów pracy – kuźni, stolarni, warsztatu szewskiego, a także kolekcję starych radioodbiorników i pierwszych telewizorów.
W skansenie znajdują się również stare wozy i sanie oraz ciekawa kolekcja uprzęży oraz wystawa sprzętu pszczelarskiego.

Dla tych, którzy nad leniuchowanie na ogrodowym leżaku przedkładają piesze, rowerowe czy zmotoryzowane wycieczki po górach, stoją otworem wszystkie atrakcje regionu, z pewnością Wyjątkowe agrowakacje w Sudetach.  Z gospodarstwa agroturystycznego Pod Srebrną Górą, z podnóża Karkonoszy i Gór Kaczawskich, blisko jest na Górę Szybowcową (561 m wysokości) z barem „U czarownic”. Jest to region łączący się z ciekawą historią sportów lotniczych Niemiec i Polski, a do dziś funkcjonuje tu ośrodek szkolenia paralotniarzy i szybowników. Zarówno zimą, jak i latem warto odwiedzić Łysą Górę, gdzie funkcjonują wyciągi narciarskie, bary, a – latem hulajnogi i konie. Warto też przespacerować się Doliną Bobru, podziwiając urokliwe zakątki, gościniec Perła Zachodu i średniowieczną Wieżę Książęcą oraz liczącą 100 lat tamę na Bobrze w Pilchowicach.

Przebywając w okolicy Sudetów nie można pominąć wspaniałego zabytku jakim jest Zamek Książ w Wałbrzychu, który jest jednym z największych zamków w Europie. Niezwykłym zabytkiem architektury wiejskiej są również sukiennice Dwunastu Apostołów w Chełmsku Śląskim. Te domy tkaczy lnu tworzą swoisty barokowo-renesansowy ryneczek, który niewątpliwie robi wrażenie. To tutaj właśnie możemy zobaczyć jak na ręcznych krosnach powstają lniane wyroby. Zakłady tkackie znajdowały się także w Kamiennej Górze, które później stały się fabryką zbrojeniową.